İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 60
Toplam yağ 0,5 g
Doymuş Yağ 0 g
Çoklu Doymamış Yağ 0,3 g
Tekli Doymamış Yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 3 mg
Potasyum 312 mg
Karbonhidrat 15 g
Diyet Lifi 3 g
Şeker 9 g
Protein 1,1 g
Vitaminler A Vitamini 87 IU
C Vitamini 92,7 mg
Kalsiyum 34 mg
Demir 0,3 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,1 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 17 mg
Faydaları

•Kivide yeralan antimutajenik maddeler kanser önleyici özelliktedir.

•İçerdiği yüksek miktarda C vitamini, karotenoid ve flavanoidler sayesinde vücudu oksidanlardan temizler ve kanser riskinin azaltmasına yardımcı olur.

• İskoçya’daki Rowett Araştırma Enstitüsütarafından yapılan bir çalışmada yeralan gönüllü kişiler 3 hafta boyunca kivi tüketmiş ve bu sürenin sonucunda yapılan tahlillerde lenfositlerde DNA zararının ciddi bir şekilde azaldığı tespit edilmiştir.

• Nefes açıcı etkisi sebebiyle öksürük ve astım sorunları için yararlıdır.
Thorax’da bildirilen 18.000 çocuk üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarına göre; haftada  5-7 porsiyon  kivi ve greyfurt tüketen astımlı çocuklarda nefes daralması şikayetleri %32, gece öksürükleri %27, burun akıntısı %28 oranında hafiflemiştir.

• Kılcal damar yapısını kuvvetlendirir.

• Bir diğer kivi faydası kan inceltici etkisidir. Kandaki yağ düzeyini düşürür, kan basıncını düzenler.

• Kan sulandırıcı etkisiyle kalp ve damar sağlığı için önemlidir.

• Kiviyle ilgili yapılan araştırmalarda olgunlaşmış kivi meyvesinde proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerin 15 tanesi tespit edilmiştir. Glutamin, arginin ve asparagin adlı amino asitlerin daha yüksek oranda olduğu görülmüştür.

• Lif bakımından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırır.  Tayvan Tıp Okulu tarafından gerçekleştirilen bir araştırma kivinin bağırsak hareketlerini düzenlediğini ve sindirimi kolaylaştırdığını göstermiştir. Araştırmacılar hazımsızlık sorunu olan kişilerde dört hafta kivi tüketiminin ardından şikayetlerinde % 45 oranında azalma saptamışlardır. Bristol Üniversitesi’nce gerçekleştirlen bir araştırma da lif yönünden zengin olan kivinin kolon kanserini önlemede olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Araştırmacılara göre bu lifler tarafından  üretilen bir çeşit asit kansere yol açan genlerin aktif hale gelmesini engelleyici etki göstermektedir

• Kivi maskesi: Kividen hazırlanan maskeler cilt sağlığı ve güzelliği için yararlıdır. Kivideki vitaminler cilt üzerindeki ölü deriyi temizleyici etki gösterir.

• Fazla olgunlaşmamış bir kivinin kabuklarını bir zar gibi soyduktan sonra ince dilimlere ayırın ve cilt tipinize göre 5-15 dakika arası yüzünüzde bekletin.

 

Zararları Kivideki actinidin enzimi bazı kişilerde alerjik etki yaparak dudaklarda şişme, kaşınma, gözde ve burunda kaşıntıya neden olabilir.
Tarihçesi Kuzey Çin'e özgü bir bitkinin türlerinden olan Kivi, Antik Çin'de tedavi amaçlı kullanılırken anavatanı Çin olan bir meyvedir. Doğal yetiştirme alanında yaklaşık 50 türü bulunan Kivi, geniş bir alanda yetiştiği için botanikçiler tarafından Yeni Zelanda'ya tohumları götürülmesi sonucu yaygınlaşmıştır (1900'lerin başı). "Çin Bektaşi Üzümü" olarak adlandırılan ve Dünya Savaşı'ndan sonra bu isimle ticarileştirilen meyvenin "Kivi" adını alması ise 1959 yılına dayanmaktadır. Yeni Zelanda'nın ulusal sembolü ve uçamayan bir kuş türü olan Kivi Kuşu (Apterygidae, Kiwi) küçük, kahverengi, tüylü olmasıyla bu meyveye benzetilmiş ve "Kivi (Kiwi)" adını almıştır. Meyvenin tüm türleri "Kiwifruit" adıyla bilinirken, Türkçe'ye "Kivi" olarak geçmiştir.
VİDEO
Video

Yorumlar


.