İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 33
Toplam yağ 0,2 g
Doymuş Yağ 0,1 g
Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g
Tekli Doymamış Yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 16 mg
Potasyum 267 mg
Karbonhidrat 8 g
Diyet Lifi 0,9 g
Şeker 8 g
Protein 0,8 g
Vitaminler A Vitamini 3.382 IU
C Vitamini 36,7 mg
Kalsiyum 9 mg
Demir 0,2 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,1 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 12 mg
Faydaları

Kavun, vücudu soğutucu ve yatıştırıcı etkisinin yanında sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Gelin kavunun faydalarını hep birlikte inceleyelim. İşte sizler için araştırıp bir araya getirmiş olduğumuz kavunun faydaları…

1. Anti-Kanser Özellikleri:

Kavun meyvesindeki yüksek karotenoid içeriği, kanseri önleyebilir ve akciğer kanseri riskini azaltabilir. Bu meyvenin düzenli tüketimi, vücudunuzu istila eden kanser hücrelerinin önlenmesinde ve öldürülmesinde etkilidir. Bu yüzden bu ölümcül hastalığı önlemek için diyetinize kavun ekleyin.

2. Kalp Sağlığı:

Kavun meyvesinde bulunan adenosin adı verilen bir antikoagülan, inme veya kalp hastalığına neden olan kan hücrelerinin pıhtılaşmasını durdurabilir. Kavunlar vücuttaki kanı düzleştirerek kalp hastalığı riskini azaltır. Ayrıca, kavun içindeki yüksek su içeriği, mide ekşimesini hafifletmeye yardımcı olan rahatlatıcı bir etki sağlar.

3. Böbrek hastalığını tedavi eder:

Kavunun mükemmel diüretik özellikleri, böbrek hastalığını iyileştirmede yararlıdır. Kavun ve limonun kombinasyonu gut hastalığının iyileştirilmesinde etkilidir. Böylece, sabahları her gün düzenli olarak kavun tüketimi böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olur.

4. Sindirim Sağlığı

Sindirim problemleriniz varsa, yumuşak ve kolay bağırsak hareketini kolaylaştırmak için kavun yemeyi deneyebilirsiniz. Kavunlardaki yüksek su içeriği, özellikle mide de sindirimde zorluğa neden olan asitliği ortadan kaldırırken, sindirimi başlatmak için sindirim açısından harikadır.

5. Enerji Artırıcı: 

Çoğu kavun vücudunuzun enerji üretiminin çoğunu oluşturan B vitaminleri içerir. Vücudunuz tarafından şekeri ve karbonhidratı işlemek için B vitaminleri gereklidir. Böylece, kavun tüketimi size önemli miktarda enerji sağlayabilir.

6. Kilo Verme:

Diğer birçok meyve gibi, kavunlar da kilo kaybı için idealdir. Bu meyveler, sodyum ve kalorilerin yanı sıra yağ ve kolesterol içermez. Doğal tatlılık, şekerli yiyecekler ve yüksek kalorili tatlılar için isteklerinizi sınırlandırırken, yüksek su içeriği sizi daha uzun süre tok tutabilir. 


Kavunun kaliteli ve lezzetli olanını seçmek için elinizde aldığınızda ağır ve sert olmasına önem göstermeniz gerekir.
Aynı zamanda kavunu nisan ve ağustos ayları aralığında, dolayısıyla mevsiminde tüketmeye dikkat etmelisiniz. Kavunu parlak turuncu renkte ve kokulu olanlarından seçmeye dikkat etmeniz gerekir.
Zararları Özellikle yaz aylarında yetişen kavun her yaştan kişinin tüketebileceği meyvelerin başında gelir. Aşırı yenilmediği sürece her hangi bir zararı yoktur. Bazı uzmanlar, kavunun şu zararlarının altını çizmektedirler:

Uzmanlar, kavunun şeker hastaları için risk taşıyacak kadar şeker bulunmadığının altını çizerken, bazı uzmanlar ise kavunun şeker hastalarının tüketmemesi gerektiğini belirtmektedirler. Bu yüzden en doğrusu diyabet hastalarının doktorlarına danışarak, kavunu ne kadar yemeleri gerektiğini öğrenmelidirler. 

Özellikle kavun çekirdeklerinin vücutta oluşan iltihaplarına karşı mucizevi etkiler sağladığını söyleyen uzmanlar olmasına rağmen, bazı uzmanlar ise kavun ve kavun çekirdeklerinin iltihab problemi yaşayan kişilerde zararlı olduğunu vurgulamaktadırlar.

Tarihçesi Kavunun anavatanı Ön Asya’dır. Ancak Güney ve Batı Asya olduğunu ileri süren bilim insanları olduğu gibi, Afrika olduğunu kabul eden bilim insanları da vardır. En lezzetli kavunlar erkenci ve geç kavunlar olarak ülkemizde yetişir.
VİDEO
Video

Yorumlar


.