İlgili Olanlar
Erik
Puan: 5 Oy:1
Erik

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 47
Toplam yağ 0,2 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 2 mg
Potasyum 220 mg
Karbonhidrat 10.2 g
Diyet L
Protein 0,6 g
Vitaminler Kalsiyum (mg)14
Vitamin A (iu)61
Vitamin C (mg)5
Demir0.44
Faydaları

Eriğin Bağırsaklara Faydası: Eriğin bileşenin de bulunan lifler bağırsakların çalışmalarını düzenler. Bağırsak kurtlarının tedavisinde etkin rol üstlenebilmektedir.

Erik Astıma İyi Gelir: Erik birçok hastalığın nedeni olan serbest radikalleri ortadan kaldırdığı için başta kalp, inme, kalk krizi olmak üzere astım, bronşit gibi hastalıklara yakalanmama ve tedavisinde önemli rol oynayabilir.

Göz Sağlığı İçin Erik: Erik aynı zamanda görme kabiliyetinin korunmasını sağlar. Yaşlılıktan kaynaklanan göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Diyabete İyi Gelir: Erik bol miktarda C vitamini içermektedir. Serbest radikalleri bünyede ortadan kaldırarak  kalp damar sağlığını  korur. Bunun yanında diyabet ve kolesterol gibi sorunların ortadan kalkmasını sağladığı düşünülür.

Kanser Vakalarını Engeller: Bu konuyla alakalı olarak yapılan birçok çalışma eriğin göğüs, meme ve solunum yolu kanserlerinin oluşmasına engel olduğu tespit edilmiştir. Özellikle günümüzde çok sık rastlanan meme kanserine karşı etkilidir.

Erik Kalp Dostudur: Eğer eriğin en çok hangi organa faydası var diye bir soru soracak olsak cevabı mutlaka kalp olur. Çünkü kolesterol, diyabet hastalıklarını engelleme yanında, antioksidan özelliğinden dolayı damarların tıkanmamasını sağlaması, kanı temizlemesi ve birçok diğer özelliğinden dolayı kalp sağlığına inanılmaz faydaları vardır.

Sindirim Sistemine Eriğin Faydaları: Eriğin anlık olarak cevap verdiği diğer problemler ise sindirim sistemi sorunlarıdır. Doğal bir müshil görevi görerek özellikle bağırsakların çalışmasına inanılmaz katkıda bulunabilir.

Mukula Dejenerasyonuna Karşı Erik: Erik ayrıca, makula dejenerasyonuna karşı korumaya yardımcı olabilir. Günlük  3 porsiyon erik yemek yaşa bağlı makula dejenerasyonu gelişme riskini azaltabilir. Sabahları aç karınla tüketilmesi etkisini arttırır.

Eriğin Kan Hücrelerine Faydaları: Eriğin bünyede demiri absorbe etme yeteneği vardır. Bu yeteneği sayesinde kırmızı kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu demiri karşılayabilir. Bu da kan dolaşımını sağlar ve kansızlığı engeller.

Erik Vücudu Temizler: Erik bünyede bulunan toksinleri temizler, bunun yanında kabızlığı da önler. Genel anlamda sindirim sistemi için çok etkili bir besin kaynağıdır. Bu özelliğinden dolayı eriğin mükemmel bir temizleyici eleman olduğunu söylemek mümkün.

Erik Safra ve Karaciğer Sağlığını Korur: Eriğin içerdiği çözünür lifler özellikle safra ve karaciğer sağlığı için önemlidir. Bu özelliği ile safra ve karaciğerin aşırı şekilde çalışarak yorulmasına engel olur.

 • Yeşil erik sindirim sistemine çok fazla katkıda bulunur, özellikle bağırsak hareketlerini arttırmada çok etkilidir.
 • Yeşil erik kabızlık problemlerini çok etkili bir şekilde giderebilir. Bunun yanında mide ve bağırsaklarda oluşan şişkinlik ve gaz oluşumunu giderebilir.
 • Yeşil eriğin diğer bir önemi de bağışıklık sistemini koruması ve güçlendirmesidir. Bağışıklık sistemini hastalıklarla mücadele etmesi için güçlendirir.
 • Yeşil erik ham olarak tüketildiğinde diş sağlığına katkıda bulunur, diş ağrılarını giderme özelliği vardır.
 • Anemi hastalığına çözüm sunabilir, kansızlığı giderir.
 • Özellikle bağ dokularına ciddi anlamda katkı sağlayabilir.
 • Yeşil eriğin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır.
 • Antioksidan özelliği olan erik iç organların hepsine katkı sağlamaktadır.
 • Yeşil erik solunum yolu organlarının hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Yeşil erik aynı zamanda göz sağlığını korumaktadır, yaşlılıktan kaynaklanabilecek göz hastalıklarını giderebilir.

 

Zararları
 • Erik yüksek miktarda asit içerdiği için fazla tüketilmesi durumunda midedeki asit oranlarını olumsuz anlamda değiştirebilir.
 • İdrar yolu sorunları olan kişilerin tüketmemesini öneriyoruz veya miktarında dikkatli olmalıdırlar. İdrar yollarında taş olanlar için zararlıdır.
 • Özellikle kuru eriğin diyabet sorunu olan kişilere iyi gelmediği düşünülmektedir.
 • İshal sorunu olanlar tüketimi ertelemelidirler, ishal esnasında erik tüketimi sorunu arttırır ve daha fazla su kaybına neden olur.
Tarihçesi Gülgiller familyasındandır, kabukları ince ve ceviz büyüklüğünde olan erik B vitamini açısından zengin bir meyvedir. Kültürü yapılmakla birlikte yabani olarak da yetişmektedir. Ana vatanı Anadolu olarak bilinmektedir. Ancak göçler ve savaşlar nedeniyle farklı iklim bölgelerine de kendisini adapte ederek yetişmiştir. Bahar aylarında can erik ilerleyen zamanla birlikte olgunlaşarak japon eriği olmaktadır. Erik taze ya da kurutulmuş tüketilebilmektedir. Eriğin kompostosu da yapılabilmektedir.
VİDEO
Video

Yorumlar


.