İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 25
Toplam yağ 0.66
Kolesterol 0.0 mg
Sodyum 27
Potasyum 368
Karbonhidrat 3.65
Protein 2.58
Vitaminler
Kalsiyum (mg)160
Vitamin A (iu)113
Vitamin C (mg)15
Demir1.46
Faydaları
Rokanın büyük bir antioksidan kaynağı olduğu bilinmektedir.Antioksidanların hücrelerin içindeki enzim reaksiyonlarının sağlık dengesini koruma işlevi vardır. 

*Rokanın bağışıklık sistemimize de iyi geldiği bilinmektedir. Antioksidanlar soğuk algınlığı gibi basit hastalıkların yanı sıra kanser, kalp hastalığı ve erken yaşlanma gibi karmaşık sıkıntılara karşı savunmayı güçlendirmektedir.

*Rokaya benzer tüm yapraklı sebzeler deri, akciğer ve çeşitli kanser türlerine karşı vücudu koruma altına almaktadır.

*Beslenme düzeni  içerisinde K vitaminin bolca bulunması ile rokanın önemli bir avantajı vardır. Bu antioksidan vücudunuza bir anti-inflamatuar destek olarak işlev göstermektedir. K vitamini kemik formuna ve gelişimine yardımcı olur.

*Turpgiller ailesindeki diğer sebzeler gibi roka da kansere karşı caydırıcıdır. Çünkü rokanın içerisinde birçok fitokimyasal bulunmaktadır. Fitokimyasallar tiyosiyanatlan, sülforafan veya indollere gibi maddelerdir.

*Roka göz ve görme sağlığı için çok gerekli olan karotenoid açısından çok faydalı bir bitkidir.

*Bunun dışında roka sindirim sistemine de faydalı bir bitkidir. Böylelikle besinlerin hazmı kolaylaşır ve gereksiz olanların daha hızlı dışarı atılması sağlanır.
Zararları Rokanın zararları azdır. Ama belli bir oranda tüketilmesi gerekir. Fazla tüketildiğinde sıkıntılar oluşturabilir. Kalp ve kan rahatsızlıkları yaşayanlar kontrollü tüketmelidir. Gaz problemi oluşturabilir. Diyet yapanlar için doğru bir tercih olsa da iştah açıcı özelliği de unutulmamalı ona göre yenmelidir. Doğru muhafaza edilmelidir.
Tarihçesi
Roka (Eruca vesicaria), turpgiller (Brassicaceae) familyasından, yaprakları salata olarak yenen bir bitkidir.

Roka Akdeniz ülkelerinde Roma İmparatorluğu döneminden beri bilinmekteydi. Yabani olarak doğada mevcut olduğu gibi tarım amacıyla da yetiştirilir. Roka İtalya, Yunanistan ve Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde genellikle salata ve garnitür olarak kullanılır. Ancak bazı ülkelerde yemek olarak da pişirilir. Örneğin Slovenya'nın Koper bölgesinde peynirli börek yapımında kullanılır. İtalya'da özellikle Venedik kenti civarında pizza ve makarna yemeklerine konur. Roka son 20 yıl içinde zengin ve acımsı lezzeti nedeniyle Akdeniz ülkeleri dışında da yayılmaya başladı. Özellikle Batı Avrupa ve ABD'de de kullanılır hale geldi.

Roka (Eruca vesicaria) lezzetine göre sulu ya da acı roka adını da almaktadır. %90 sudan oluşan roka, çok sulak yerde yetişirse tadı hafifler, aromatik lezzet seyrelir ve su rokası adını alır; susuz yerde yetişirse tadı ve aroması acılaşır ve acı roka adını alır. C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, K ve P vitamini ile çeşitli mineraller içerir.

Yorumlar


.