İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 17
Toplam yağ 0.2 g
Kolesterol 0.0 mg
Sodyum 6.6 mg
Potasyum 242.0 mg
Karbonhidrat 2.60 g
Protein 0.9 g
Vitaminler
Kalsiyum (mg)15.4
Vitamin A (iu)92.4
Vitamin C (mg)27
Demir0.55
Faydaları
Cilt sağlığını korur.

Vücutta eksik halde bulunan likopen, karoten ve karoten bileşikleri bu bitkiden karşılanır. Böylece grip, nezle gibi hastalıklara yol açan bakterilerin faaliyetleri azaltılabilir.

İçeriğindeki potasyum sayesinde kan basıncı yani tansiyonu düşürücü etkisi bulunuyor.

Vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlayarak vücudu arındırır. Bu sayede birçok organ zararlı maddelerden arınmış olur.

Lif açısından zengin kabuklarıyla yenildiği zaman cilde tazelik ve ferahlık verir, cildi güzelleştirir.

Gribi de önleyen bu şifalı bitkinin özellikle kış aylarında hormonsuz olarak yetiştirilenleri tercih edilerek tüketilmelidir.

Göz sağlığını koruyucu etkisi bulunur.

Safra kesesi taşlarının oluşumunu engeller.

İçeriğindeki K vitamini ve kalsiyum nedeniyle kemikleri korur ve güçlendirir.

Saçların parlak ve bakımlı görünmesini sağlar.

İyi bir lif kaynağıdır. Bu sayede sindirim sistemine fayda sağlar ve hazmı kolaylaştırır. Kabızlık sorununu gidererek mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenler.

İyi bir idrar söktürücüdür ve vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır.

Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Kolesterol oranı yüksek olan insanların günde bir adet yemesi tavsiye edilir.

Ayrıca kalp rahatsızlıklarını önleyici etkisi vardır. Kalp rahatsızlıklarına karşı da yenmesi önerilir. Tüketimi kalp krizi riskini azaltır.

Likopenin göz hastalıkları ve nörolojik (sinirsel) rahatsızlıklara karşı da faydalı olduğu belirtilmiştir. Tüketimiyle vücut için gerekli likopen sağlanabilir.
Zararları
Domatesin zararları olarak bilinen herhangi bir olumsuz etki yoktur.

Ancak, aşırıya kaçılıp tüketildiğinde domateste bulunan potasyum özelliğinden böbrek hastalığı olan kişiler zorluk çekebilir.

Alerjik bünyeye sahip çocuklarda ve yetişkinlerde önce dudaklara sürülmesi domatesin zararları ile başa çıkmak için önerilmektedir. Fakat tüketim sonrasında eğer bir kızarma veya kaşıntı oluşursa domatesten derhal uzak durulmalıdır.
Tarihçesi
Domatesi ilk İtalyanlar tüketmiş. Domatesin vahşi türlerinin Columbus öncesi dönemde ilk defa Güney Afrika’ da bulunan And Dağları ile Peru – Ekvator – Bolivya bölgelerinin arasında kalan bölge üzerinde yetiştiği düşünülür. Orta Amerika ve Meksika’ ya getirilişi ise, kuzeye doğru yerlilerin göç etmesiyle getirildiği kabul edilir. Yerlilerin göç ettiği bu bölgedekiler tarafından Lycopersicon sp.(domates) bitkisine ait olan meyveye genel ifadeyle “tomate”, “tomato” ismi konulmuştur.

Bu isimlerin verilmesinin sebebi; kullanılan yerel dilde “tomati” kelimesinin sulu meyvelerde çok çekirdeği olan anlamında olmasından dolayıdır. Domates, 3 Ağustos 1492′ de denize açılmış olan Christoper Columbus’ un 12 Ekim 1492 tarihindeki Amerika’ yı keşfetmesinden sonra, 1550′ li yıllarda Avrupa’ ya taşınmıştır.

Bu dönemden sonrada domates süs bitkisi olarak görülmüştür. Domatesi ilk İtalyanlar tüketmeye başlamışlardır. 1570′ li yılların içerisinde İngiliz ve İspanyol’ ların domatesi süs bitkisi olarak yetiştirdiklerini kanıtlayan deliller vardır. Fransızlar “pomme d’ amour”, İngilizler “love apple”, İtalyanlar ise “poma d’ oro” ismini koymuşlardır.

Yorumlar


.