İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 76
Toplam yağ 4.6 g
Kolesterol 0.0 mg
Sodyum 91.5
Potasyum 524.9 mg
Karbonhidrat 5.71 g
Protein 2.5 g
Vitaminler
A Vitamini 576.1 IU
C Vitamini 41.5 mg
Potasyum 524.9 mg
Kalsiyum 99.5 mg
Demir 3.2 mg
Faydaları
Ispanak; bol miktarda Niasin (protein, karbonhidrat ve yağın vücut içinde yapımı, kullanımı, DNA oluşumu, derinin, sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı kalmasında görevlidir), Tiamin (beynin gelişimi ve fonksiyonlarında, sinir sistemi çalışmalarında görevlidir), Pantotenik (vücuda alınan besinlerden enerji elde edilmesini sağlar), Piridoksin (nükleik asit sentezinde, amino asit dönüşümünde ve ince bağırsaktan kana ulaşmasında etkilidir), Riboflavin (karaciğer enzimlerinin oluşmasında etkilidir), A, C, E, K vitaminleri ve mikrogram içermektedir.
Ispanağın içeriğinde potasyum, sodyum, kalsi
yum, bakır, demir, magnezyum, manganez, çinko, Karoten beta, Lutein-zeaksantin bulunmaktadır.
Karoten beta çok az sayıda besinde bulunur ve çok değerlidir. Bu bakımdan ıspanağın bol miktarda Karoten beta içermesi önemlidir.
Ispanak sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenleyici özellikte olduğundan kilo vermeyi kolaylaştırır.
İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde pek çok hastalıkta iyileştirici rol oynar.
Haftada en az bir kez düzenli olarak ıspanak tüketen kişilerin göz sağlığının korunduğu, yaşlılıktan kaynaklanan göz kusurlarının da daha az yaşandığı bilinmektedir.
İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde ıspanak kemik gelişimini destekler, kemik sağlığını korur.
Ispanak kan hücrelerinin sayısının artmasına ve daha uzun süre canlılıklarını korumalarına yardımcıdır.

Ispanak suyunun faydaları

Ispanak suyu kan hücrelerini korur ve canlandırır. Bu sayede kişinin kanı sağlıklı olacağından anemi riski düşük olacaktır.
Hem ıspanak hem de ıspanak suyu kişinin sindirim sistemini düzenler, bağırsakları hareketlendirir ve temizler. Ispanak çok kaliteli vitamin, mineral ve yüksek oranda lif içerdiği için kolon kanseri başta olmak üzere sindirim sistemiyle ilgili pek çok hastalıktan ıspanak yiyerek, ıspanak suyu içerek kurtulmak mümkündür.
Ispanak diş ve diş etlerini koruyucu özelliktedir. Özellikle diş eti kanamalarında bir bardak ıspanak suyu içmek ve ıspanak suyu ile ağzı çalkalamak kısa süreli çözüm olacaktır.
Ispanak genel olarak göz sağlığını korumakta, ıspanak suyu da aynı bağlamda fayda sağlamaktadır. Zira göz sağlığı için en çok gerekli olan vitaminlerden birisi A vitaminidir ve bu ıspanak A vitamini açısından çok zengindir. Bu kapsamda özellikle yaşlılıktan kaynaklanan gece körlüğü ve katarakt gibi göz sorunlarına yakalanmamak için düzenli olarak haftada iki bardak ıspanak suyu içilmesi önerilir.
Düzenli olarak ıspanak suyu içerek kan basıncının normalden fazla yükselmesi önlenebilmektedir.
Ispanağın sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı, rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi ıspanak suyu için de geçerlidir. Dolayısıyla sinirden, stresten uzak kalmak, rahat bir uyku çekmek isteyenlere akşamları uyumadan önce 1 çay bardağı ıspanak suyu içmeleri önerilir.
Ispanak kemikleri koruyucu, güçlendirici vitamin, mineral ve elementlere sahiptir. Ispanağın bu özelliğinden faydalanmak isteyenlerin haftada iki kez ıspanak suyu içmeleri ve özellikle de çocuklara, yaşlılara ıspanak suyu içirmeleri önerilir.
Ispanak beyin hücrelerini canlandırıcı, zihinsel fonksiyonları güçlendirici içeriklere sahiptir. Bu sebeple her yaştan kişinin güçlü ve zinde bir beyin için ıspanak yemesi, ıspanak suyu içmesi gerekir.
Ispanak yemeği tüketmek, ıspanak suyunu içmek ya da cilde, saça ıspanak suyu ile masaj yapmak hemen hepsi vücudumuz için faydalıdır. Bu bağlamda sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenlerin de hem ıspanak suyu içmeleri hem de ıspanak suyunu saç derilerine uygulamaları önerilmektedir.
Ispanak; pek çok meyvenin, sebzenin içerdiğinden daha fazlasını tek başına içeren bir besindir. Bu bakımdan vücudun neredeyse tüm fonksiyonları, hücreleri için faydalı olan ıspanağın yemeğini yapmak biraz daha zahmetli olabileceğinden suyunun sık sık tüketilmesi gerekir.

Zararları
Ispanak her yaştan saplıklı bireylerin güvenle tüketebilecekleri bir besin kaynağıdır. Ancak bazı hastalık durumlarında ve aşırı tüketim durumunda sağlık sorunları yaşanabilir. Örneğin;

Ispanağın günde bir porsiyondan fazla tüketilmesi vücuttaki oksalit asit dengesini bozabilir.
Günde bir porsiyondan fazla ıspanak tüketmek mide sorunlarına yol açabilir.
Ispanak bolca lif içerdiği için bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar. Bu bakımdan ishal sorunu yaşayanların ıspanak tüketmesi zararlı olabilir.
Fazla miktarda pürin içeren ıspanağın böbrek hastaları tarafından tüketimi doktorun öneri ve takdirine bağlıdır.
Tarihçesi Ispanak (Spinacia oleracea), Amaranthaceae familyasından yaprağı etli koyu parlak yeşil, sarımsı yeşil çok sayıda çiçekli tek yıllık otsu bir bitkidir. Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgelerinin yerlisi olan bu bitki dünyanın birçok farklı bölgesinde gıda olarak tüketilir. İran'dan 11. yüzyılda Araplar tarafından Avrupa'ya, İspanya'ya götürülmüştür.

Yorumlar


.