Anasayfa / TAŞITLAR / Tesla’nın yeni rakibi: Porsche Mission E

Tesla’nın yeni rakibi: Porsche Mission E

Otomobil üreticileri elektrikli araç çalışmalarına devam ederken, 2015 Frankfurt Motor Show‘da tanıtılan ve piyasaya çıkışı ile Tesla’yı oldukça zora sokması beklenilen Porsche Mission E ilk kez yollarda görüntülendi.

Otomotiv kavramı ile bütünleşen Porsche’nin ilk elektrikli aracı olarak piyasaya çıkacak olan Mission E‘nin özellikle fiyatı ve spor tasarımı ile Tesla karşısında otomobil tutkunlarına büyük bir avantaj sunması bekleniyor.

Porsche Mission E: Yüksek performans ve uzun menzil

Porsche CEO’su Oliver Blume geçtiğimiz ay Car Magazine ile yaptığı röportaj sırasında, 2019 yılında satışa sunulması planlanan aracın, 85.000 dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip olacağını açıkladı.

Tasarımsal olarak Panamera ve 918 modellerinin harmanlanmış hali olarak görünen otomobil, sahip olduğu elektrikli motorları sayesinde 0-100 km hıza sadece 3.5 saniye gibi kısa bir sürede ulaşacak.

Mission E’nin saatte 250 KM hıza ulaşabileceği kesinlik kazanırken, tek şarj ile 500 KM menzil sunması uzun yolculuklarda büyük bir avantaj sunuyor.

Gövdesi alüminyum, çelik ve karbon fiber karışımından yapılan aracın en dikkat çekici özelliği ise, bataryasını yüzde 80 seviyesine kadar doldurmak için sadece 15 dakikaya ihtiyaç duyulması.

Mission E için şirketin ana merkezi olan Stuttgart’ta elektrikli araç üretim faaliyetleri için 700 milyon dolar harcayan ve 1400 yeni çalışanı bünyesine katan Porsche, bu alanda yeni yatırımlar yapmaya devam ediyor.

919 Hybrid modelinden esintiler taşıyan ve elektrikli otomobiller arasına spor tasarımı ile giriş yapacak olan Mission E karşısında, son dönemde Model 3’ün üretiminde yaşanan gecikmeler ile gündeme gelen Tesla’nın atacağı adım şimdiden büyük bir merak konusu haline geldi.

Kaynak:shiftdelete

Hakkında Mustafa Keskin

Ayrıca Kontrol Edin

Tesla Model S ‘Turkuaz Taksi’ Projesiyle Türkiye’de Mesaiye Başladı!

Uber ile olan rekabetin ardından yeni bir düzenlemeye giden İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, belediyeyle birlikte …

Gelecek nesil Range Rover Evoque prizli hibrit bir versiyona sahip olacak

Land Rover, Range Rover ve Range Rover Sport modelleri sonrası serinin en küçüğü olan Evoque’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir