Anasayfa / TAŞITLAR / MTV’de zam oranı %40’tan %25’e çekiliyor

MTV’de zam oranı %40’tan %25’e çekiliyor

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne gelen %40’lık zamma gelen tepkilerden sonra yeniden bir değerlendirme yapan yetkililer, artışın %25 olacağını açıkladı. İşte detaylar:

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bazı vergi ve kanunlarda yapılan düzenlemeler kapsamında MTV için yeni bir önerge sunuldu. Maliye Bakanlığı yetkilileri, %40’lık artışın %25 olarak revize edildiğini ifade ediyor.

Önergeye göre MTV artışı 1300cc ve altındaki araçlar için %15, daha yüksek hacimli araçlarda ise %25 olarak uygulanacak şeklinde ifade ediliyor. 2018 yılında yürürlüğe girecek olan uygulama için hükümet yetkilileri daha önce de bir güncelleme olacağını zaten belirtmişti. Beklendiği gibi %25’lik bir artışta karar kılınmış.

 

Önceki taslakta tüm araçlar için artış %40 olarak belirlenmişti ancak şimdi ekonomik sınıftaki araçlar için daha küçük ölçekli bir artış planlanmış. Bu da özellikle motor hacmi çok küçük, downsize diye tabir edilen motorlu araçlara olan ilgiyi biraz daha artıracaktır.

Gelir Vergisine Düzenleme Bunun yanı sıra düzenlemeler arasında çok konuşulan Gelir Vergisi Kanunu’ndaki artış da yer aldı. Üçüncü dilimdeki %30 vergi kesintisi ibaresi geri çekildi. Önceden olduğu gibi %28 olarak uygulanmaya devam edecek.

Hakkında Mustafa Keskin

Ayrıca Kontrol Edin

MTV zammı 2018 yılında hangi araçta ne kadar olacak?

MTV zam oranları 2018 yılı itibariyle araç sahiplerine yansıtılacak. Araçların yaşlarına ve motor büyüklüklerine göre …

2018’de Motorlu Taşıtlar Vergisine %40 Zam Geliyor!

Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı basın açıklamasında, motorlu taşıtlar vergisine 2018 yılında %40 zam yapılacağını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir