İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 31
Toplam yağ 0,2 g
Kolesterol 0.0 mg
Sodyum 52 mg
Potasyum 414 mg
Karbonhidrat
7 g
Diyet Lifi 3,1 g
Protein 1,2 g
Vitaminler
A Vitamini 134 IU
C Vitamini 12 mg
Kalsiyum 49 mg
Demir 0,7 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 17 mg
Faydaları
Rezene Bünyeyi Kuvvetlendirir: Rezene, Antik Yunan’da gücün ve uzun ömrün sembolüydü. Bunun yanında insanı cesaretlendirdiğine inanılıyordu. Bu görüşlerinde de haklılardı. Çünkü rezene özellikle tohumlarının içerdiği çok kuvvetli antioksidan özelliği ile bünyede bulunan ve birçok hastalığa neden olan serbest radikallerin ve virüslerin en büyük düşmanıdır. Virüs, serbest radikaller ve parazitleri etkili bir şekilde vücuttan atarak güçlü, sağlıklı ve uzun ömürlü bir bünyeye sahip olmamızı sağlamaktadır.

Doğal Antibiyotik Rezene: Rezene, çok güçlü bir antioksidan olduğu için çok ciddi hastalıkları bile önleme ve tedavi etme özelliği vardır. Vücutta istenmeyen serbest radikalleri yok etmenin dışında deri ve ciltte meydana gelen enfeksiyon hastalıklarına karşı da etkilidir.


 
Sindirim Sistemine Faydalıdır: Rezene, hatırı sayılır miktarda diyet lifi içermektedir. Ve bu liflerin en önemli özelliği sindirim sistemine çok faydalı olmasıdır. Enerji reaksiyonunu mümkün kılarak gıdaların hızlı bir şekilde moleküllere bölünmelerini sağlar ve bu durum da vücutta sindirimi kolaylaştırır. Bunun yanında bağırsak hastalıklarına karşı çok etkilidir. Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

Rezene Kanserle Mücadele Eder: Birçok sağlık uzmanı kanser hastalıklarını başlangıç esnasında tedavi ettiğine inanır. Çok fazla ilerlememiş kanser vakaları için etkili bir tedavi alternatifi olabilir. Kansere neden olan serbest radikallerin en amansız düşmanlarından bir tanesi de rezenedir ve özellikle rezene tohumları çok kuvvetli antioksidandır.

Kolesterole İyi Gelir: Rezene içerdiği zengin liflerin yardımıyla kolesterolün sağlıklı bir seviyede tutulmasında önemli bir rol oynar. Bunu başararak kalp ve damar sağlığını korur ve kalp krizi, felç ile birlikte inme gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Rezene Gazı Giderir: Rezene mirsen, fenkondan, kavikol, cineol gibi  birçok uçucu bileşenleri içermektedir. Bu yağlar vücutta gaz giderme işlemi için çok önemli rol oynarlar. Aynı zamanda etkili bir antioksidan olması açısından katkı sağlarlar.

Kırmızı Kan Hücrelerinin Çoğalmasına Yardımcı Olur: Kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlayan nadir besin kaynaklarındandır. Özellikle rezene tohumu tüketimi kırmızı kan hücreleri için önemlidir. Kırmızı kan üretimi için ihtiyaç olunan bakır ve diğer maddeler rezenede fazlasıyla bulunur.

Kalp Hızı ve Kan Basıncını Düzenler: İnsanların gün boyunca yaşadıkları olaylar karşından meydana gelen gerilimler kalp atışı ve kan basıncını etkiler. Rezene bu durumda vücudun en önemli yardımcılarındandır. İçerdiği zengin potasyum yardımıyla, kan basıncını ve kalp hızını sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur.

Cilt  Sağlığı İçin Rezene: Özellikle rezene tohumu cilt sağlığı için önemli katkı sağlamaktadır. Rezene tohumu sayesinde ucuz ve daha sağlıklı bir şekilde cilt güzelliğini ve sağlığını koruyabilirsiniz. Demir, bakır, selenyum, potasyum, magnezyum, çinko ve C vitamini, A vitamini ve E vitaminleri cilt sağlığını korumaya yarayan en temel maddelerdir.

Deride meydana gelen iltihap ve enfeksiyonlara karşı çok etkilidir. Özellikle rezene tohumları kaynatılıp lapa haline getirilerek deriye uygulanabilir. Akne ve siyah lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanında çok etkili bir antioksidan olduğu için ciltte meydana gelen tahriş ve hastalıkları ortadan kaldırır. Rezene tüketildiğinde deride soğuma hissi yaratır ve enfeksiyona neden olan unsurları ortadan kaldırır.

Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayı çok eski çağlardan beri tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Rezene çayının sağlık açısından birçok faydası vardır. Bunlardan en önemlileri; solunum yolları ve mide rahatsızlıklarına olan faydalarıdır. Rezene çayı bunların dışında hipotansiyona iyi gelir, anne sütünü arttırır. Rezene çayı rezene tohumlarının havanda ezilerek toz haline getirildikten sonra kaynamış suda 7-8 dakika demlemeye bırakılarak elde edilir. Günde ortalama 2-3 fincan içilmesinde sakınca yoktur.

Rezene çayı sindirim sistemi için faydalı bir besin kaynağıdır. Midede meydana gelebilecek hastalıkları engeller. Rezene çayı aynı zamanda bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
Rezene çayı idrar söktürücü özelliği ile bilinir. Hipertansiyona iyi gelir. Rezene çayının aynı zamanda kan basıncını sağlıklı seviyede tuttuğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Rezene çayının çok ağlayan bebekleri sakinleştirdiğini savunan uzmanlar var. Bir çay kaşığı olarak günde bir kere bebeklere verilebilir ama her gün verilmemesine dikkat edilmelidir. Çocuk doktoruna danışmadan bebeklere vermemenizi öneririz.
Rezene çayı bebekleri emzirme döneminde anne sütünü arttırır fakat daha fazla süt olsun diye aşırı şekilde rezene çayı tüketimi bebekte ve annede sağlık sorunlarına neden olabilir.
Rezene çayı astım, bronşit gibi solunum yolları hastalıklarına iyi gelir. Günde ortalama 1 fincan rezene çayı bronşları açar.
Rezene çayı sinir sistemi üzerinde faydalı etkiler gösterir. Sakinleştirici özelliği vardır. Sabahları güne iyi başlamak ve akşamları günün yorgunluğunu atmak için bir fincan rezene çayı tüketilebilir.
Rezene çayı kilo vermeye de yardımcı olur. Bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır ve yağ erimesine de katkı sağlar.
Rezene çayının antioksidan özelliği kemik sağlığından akciğerin temizlenmesine kadar birçok hastalığı engeller ve bünyeyi korur.

Rezene Tohumunun Faydaları

Rezene tohumunun faydaları anlatmakla bitmez. Birçok açıdan rezenenin kendisinden daha faydalı diyebiliriz. Bunun en önemli sebebi çok fazla miktarda kalsiyum, demir, magnezyum, bakır içermesidir. Bunların yanında sodyum, potasyum ve diğer maddeleri de çok fazla içermesidir. Ayrıca A vitamini deposudur ve çok iyi derecede C vitamini içermektedir.

Rezene tohumu inanılmaz derecede etkili bir antioksidandır. Serbest radikalleri ve mikropları kırıp geçiriyor desek abartı olmaz. Başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan koruduğu gibi, bazı hastalıkları tedavi edebilen çok güçlü bir şifa kaynağıdır.
Rezene tohumu cilt hastalıkları için çok etkilidir. Cilt ve deride meydana gelen enfeksiyon sorunu çözer, mantar, akne, siyah lekelere karşı etkili bir şekilde mücadele eder ve sorunları ortadan kaldırır.
Rezene tohumu kanser hastalığından korur. Kansere neden olan serbest radikallerin başlıca düşmanıdır. İnanılmaz bir koruyucu özelliği yanında mikrop ve virüsleri ortadan kaldıran mücadeleci bir yapısı vardır.
Rezene tohumu sindirim sistemine çok iyi gelir. Mideye ve bağırsaklara büyük katkı sağlar. Bağırsaklarda bulunan parazitleri ortadan kaldırır ve faydalı bakterilerin artmasını sağlar.
Rezene tohumu kalp ve damar sağlığı için de çok önemli bir bitkidir. Çok güçlü bir antioksidan olması kanı zararlı maddelerden ve mikroplardan temizlemesine yardımcı olur. Kan akışını hızlandırır ve böylece damarların tıkanmasına neden olan unsurları ortadan kaldırır. Bu aynı zamanda dolaylı olarak kalp sağlığına etki eder. Sağlıklı bir şekilde çalışan damarlarda istenilen sirkülasyonu kolay bir şekilde sağlayan kalp yorulmaz ve böylece kalp hastalıklarına yakalanmaz. Bütün bunları rezene tohumu sayesinde kalp daha kolay ve sağlıklı bir şekilde yapabilir.
Rezene tohumunun doğal antibiyotik özelliği bütün organlar için faydalıdır. Kan aracılığı ile vücudun en ücra köşelerine bile ulaşarak oraları kendilerine mesken tutan serbest radikalleri ortadan kaldırır ve vücut dışına atar. Böylece çok geniş bir alanda savunma sistemini korur ve olası hastalıklara karşı güçlendirir.
Göz sağlığı için bulunmaz bir şifa kaynağıdır. Göz etrafında meydana gelen enfeksiyon hastalıklarını kısa sürede giderir, gözü kuvvetlendirir ve hatta görme yeteneğine katkıda bulunur. Eğer görme problemi yaşıyor iseniz, bir çay kaşığı rezene tohumunu bir bardak su ile kaynatın ve ılık halde bir pamukla gözünüzü kapatarak üzerine koyun. Bu uygulama sonucunda görme yeteneğinizin arttığını göreceksiniz. En fazla bir hafta ve günde 3 kere uygulamalısınız.
Rezene tohumu ağız sağlığı için de önemli bir şifa kaynağıdır. Suda kaynatılarak ağızda gargara yapılabilir. Bu uygulama ağızda bulunan mikrop ve parazitleri öldürür.
Rezenenin DNA’ları bile onardığına dair söylemler vardır. Bazı uzmanlar ise rezenenin DNA’ya zarar verdiğini söylemektedir. Rezene de DNA’lara etki eden nadir besin kaynaklarından bir tanesidir.
Rezene tohumunun saçlara da birçok faydasının olduğunu söyleyebiliriz. Rezene, kepek sorunu giderir, saçları kuvvetlendirir ve kafa derisi sağlığını korur.
Saç dökülmesini ve saçlarda meydana gelen kırılmalara büyük ölçüde engel olur.
Rezene Tohumu Cilt Toniği:  Bir avuç rezene tohumu alın ve kaynar su ekleyin. 7 ila 10 dakika kaynatın. Suyun rengi rezene tohumunun rengini alana kadar. Daha sonra soğumaya bırakın. Hazırladığınız bu karışıma birkaç damla hakiki sıvı yağ ekleyin ve gün boyunca bir pamukla cildinize uygulayın. Bu uygulama taze ve sağlıklı bir cilt sahibi olmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu uygulama aynı zamanda cilt temizliğini de sağlar.


 
Cilt İçin Rezene Tohumu Buharı: 1 litre suya bir yemek kaşığı rezene tohumu ekleyin ve başınızı bir havluyla yüzünüz açık bir şekilde kapatarak yüzünüzü buhara tutun.  Bunu 5-10 dakika yapın ama dikkat edin çok fazla yaklaşarak cildinizi sıcak buhardan etkilenmesine izin vermeyin. Bu uygulama cildinizdeki gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Sağlıklı ve parlak bir cildi bu şekilde elde edebilirsiniz. Bu uygulamayı haftada en fazla 2 kere yapın.

Rezene Tohumu Yüz Maskesi: Bir fincan kaynar suya bir yemek kaşığı rezene tohumu ekleyin ve daha sonra bu karışıma birer yemek kaşığı yulaf ve hakiki bal katın. Hamur haline getirdiğiniz karışımı yüzünüze uygulayın. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt isteyen okuyucularımızın bu formülü not etmelerini tavsiye ediyoruz.

Saçlar İçin Rezene Tohumu Nasıl Kullanılır? Yazıda saç bakımı için de rezene tohumunun önemli bir besin kaynağı olduğunu söylemiştik. Şimdi sağlıklı saçlar için rezene tohumunu nasıl kullanacağımıza bakalım:

3 yemek kaşığı rezene tohumunu havanda iyice ezin. İki büyük bardak suyu, ezdiğiniz rezene tohumu tozuna ekleyin ve kaynatın. En az 15 dakika kaynadığına emin olun. Daha sonra bu karışımla saçlarınızı iyice yıkayın.

Bunun yanında kafa derisinde meydana gelen kaşıntılara son vermek için aynı karışıma 1 çay kaşığı elma sirkesi ve çok az bir miktar gliserin ekleyebilirsiniz.
Zararları
Rezene çayı, rezene tohumu ve rezene yağının sağlık açısından inanılmaz fazla ve etkili faydalarını detaylı olarak inceledik. Ama bunun yanında bazı özel durumlarda zarar verebilir. Bu yüzden özellikle iki ürün rezene tohumu ve rezene yağının tüketimine çok dikkat edilmelidir.

Rezene tohumu ve rezene yağı çok etkili ve fazla miktarda besin, vitamin ve elementler içermektedir. Bu yüzden herhangi bir hastalıktan dolayı ilaç kullananlar, hamilelik döneminde olan kadınlar mutlaka kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Aşırı rezene tohumu tüketimi, ciltte dökülmeler ve kızarmalara neden olabilir.
Yine aşırı kullanımdan dolayı, baş ağrısı, kusma, titreme gibi bazı yan etkileri olabilir.
Epilepsi hastalarına rezene tohumu ve rezene çayı tüketimi kesinlikle önerilmemektedir. Bu bitkilerin uyarıcı özelliği ters tepkiye neden olabilir.
Deri iltihabı, kabarcıklar ve benzeri gibi deri problemlerine neden olabilir. Özellikle rezene tohumunun buna benzer sorunlara neden olduğu bilinmektedir.
Rezene tohumu alerjiye neden olduğuna dair kötü bir ün sahibidir. Çoğunlukla önceden var olan alerjileri ortaya çıkarır. Karın krampları, hırıltı gibi sorunları ortaya çıkarabilir.
Rezene tohumunun ana rahminde bazı olumsuz etkileri olduğunu söyleyen uzmanlar vardır. Bu yüzden hamile kadınların tüketmeleri önerilmemektedir.
Rezene tohumu ve yağının emzirme sürecinde olan kadınlar için yararlı olduğunu savunan sağlık uzmanları vardır. Bu yüzden özellikle emzirme sürecinde olan anneler, mutlaka doktorlarına danışarak tüketmelidirler.
Bazı uzmanlar, rezene tohumunu DNA’ya zarar verdiğini savunmaktadırlar.
Meme kanseri, rahim kanseri tedavisi olan kadınlar ya da kanser tedavisi olan erkekler rezeneyi kullanmamalıdırlar.

Önemli Uyarı: Özellikle rezene tohumu ve rezene yağının tüketimine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. İçerdikleri yüksek derecedeki maddeler ve vitaminler çok fazla tüketildiğinde zarar verebilirler. Farklı hastalıklardan dolayı ilaçlı tedavi görenler mutlaka doktorlarına başvurarak tüketmelidirler.
Tarihçesi Anavatanının Akdeniz kıyıları batı asya olduğu sanılmaktadır. Çinliler çok eskiden beri bitkinin yapraklarını, kökünü, tohumunu ve gövdesini ilaç olarak kullanmışlardır. Dioskorides’e göre rezene tohumları süt salgısını arttırır, çiçek, sap, ve yaprakları kaynatılarak yapılan çay idrar torbası, böbrek hastalıklarını iyileştirir. İbni Sina göz hastalıkları ve tedavisi hakkında yazdığı kitaplarda bitkinin temizleyici, dağıtıcı, eritici ve çözücü gücüne yer vermiştir. Romalı askerler cesaret ve başarı için rezene bitkisini yanında taşırlardı.

Yorumlar


.