İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 43
Toplam yağ
0,2 g
Doymuş Yağ 0 g
Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g
Tekli Doymamış Yağ 0 g
Kolesterol 0.0 mg
Sodyum 78 mg
Potasyum 325 mg
Karbonhidrat
10 g
Diyet Lifi 2,8 g
Şeker 7 g
Protein 1,6 g
Vitaminler
A Vitamini 33 IU
C Vitamini 4,9 mg
Kalsiyum 16 mg
Demir 0,8 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,1 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 23 mg
Faydaları
– Çok iyi bir iltihap engelleyici olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse bir çok besinde bulunmayan, protein, enzim, betalain bulunmaktadır.

– İç organları temizler ve antioksidan görevini yaparak zararlı bakterilerin dışa atılmasını sağlar. Özellikle kronik hastalara çok iyi geldiği söylenir.

– Kansere karşı koruyucu olduğu yapılan bir deney sonucu kesinliğe kavuşmuştur. Özellikle hayvanların içime sularının içine katılarak, kanserli hücrelerin öldüğü gözlemlenmiştir. Erkeklerde prostat kanserine, kadınlarda ise rahim kanserine karşı koruyucu bir besindir.

– Kanı temizlediğinden detoks etkisi yapar ve karaciğeri temizleyerek zehirli bakterilerden sizi kurtarır.

– Kanın yükselmesinde ve aniden ortaya çıkan yüksek kan basıncının düşürülmesinde etkilidir. Vücut içinde nitrik okside dönüşerek damar yollarının genişlemesine sebep olur. Böylece damarlarda dolaşan kanın daha iyi geçmesini sağlar.

– İnsan dinçlik verir. Kişinin gün içinde daha dirençli hatta hastalıklara karşı daha dirençli olduğu söylenmektedir.


 
– Yoğun miktarda C vitamini bulunmaktadır. Eğer bağışıklığınız güçlensin istiyorsanız, kırmızı pancar size C vitaminin vererek her türlü hastalıktan korunmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminiz güçlenecek her zamankinden daha iyi bir performans sağlayacaksınız.

– Bağırsak hareketlerini hızlandırarak, sindirim sitemini düzenler. Böylece kırmızı pancarın içinde bulunan zengin lifler sayesinde hazım daha rahat sağlanarak, kabızlık sorunları ile karşılaşmazsınız.

– Kemik hastalıklarına ve kemik gelişimine iyi geldiği bilinmektedir.

– Pankreas hastalıklarında koruyucu bir besin kaynağıdır.

– Kanser hastaları için ideal bir besindir.

– Kalp damar hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.Ayrıca karaciğeri de temizleyerek,hastalıklara karşı korur.

– Göz sağlığına iyi gelir.

– Kalp hastalıkların iyi gelir. Olası kalp krizi gibi durumlarda kalbi koruma altına alır.
Zararları
Aşırı tüketilmesinden dolayı düşük aklsiyum eksikliğinde dolayı böbreklerde sorun oluşabilir. Ancak bu sorunun oluşmasının nedeni ise kırmızı pancardan ve kişinin bünyesinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden tüketimi azaltmalı yada böbreklerde sorun büyük ise hemen doktora gidilmelidir.
Hamilelik ve loğusa döneminde kırmızı pancar çok tüketilmemelidir. Çünkü kırmızı pancar gaz yapmaktadır. Bu da hamilelik döneminde anneye loğusa döneminde ise hem anneye hem bebeğe zorluk çıkarır.
Böbrek hastalığınız eğer ileri boyutta ise kesinlikte kırmızı pancar kullanılmamalıdır. Üroloji uzmanı hastalıktan dolayı size neleri yemeniz gerektiğini söyleyebilir. Belki de doktorunuz kırmızı pancarı tamamen yasaklamayabilir. Ancak doktorunuz ne derse uymalısınız.
Böbrek hastaları gibi şeker yani diyabet hastalarının da kırmızı pancar yemesi yasaktır. Böbrek hastaları gibi esnek değildir. Kesinlikle yasaktır.
Tarihçesi Pancar (Beta vulgaris), bir çiçekli bitkiler ailesinden olan Amaranthaceae (ıspanakgiller) içinde bulunan Beta cinsinin en bilinen türüdür. Güney İsveç ve Britanya Adaları'ndan başlayarak Avrupa'nın batı ve oradan da tüm Akdeniz kıyılarınca uzanan bir bölgeye has olan pancar, yumru kökleri ve yaprakları ve şeker pancarı gibi çeşitleriyle, ekonomik olarak önemli bir bitkidir.

Yorumlar


.