İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 364
Toplam yağ
 6 g
Doymuş Yağ 0,6 g
Çoklu Doymamış Yağ 2,7 g
Tekli Doymamış Yağ 1,4 g
Kolesterol 0.0 mg
Sodyum 24 mg
Potasyum 875 mg
Karbonhidrat
61 g
Diyet Lifi 17 g
Şeker 11 g
Protein 19 g
Vitaminler
A Vitamini 67 IU
C Vitamini 4 mg
Kalsiyum 105 mg
Demir 6,2 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,5 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 115 mg
Faydaları
- Magnezyum bakımından zengin olduğundan hasara uğramış hücreleri hızla iyileştirir. Ayrıca genç hücrelerinde oranını artırır. Bu özelliği sayesinde kozmetikte ham madde olarak kullanılır. Bir avuç nohudu un haline getirene kadar ezin içerisine bir çay kaşığı zerdeçal tozu koyun. Zeytin yağı ile iyice karıştırıp maske olarak cildinize uygulayın. 15 dakika sonra soğuk su ile iyice durulayın.

- Mineraller bakımından zengin olan nohut yıpranmış saçlara da birebir fayda sağlar. İki avuç nohutu iyice kaynatın. Bir gün boyunca beklettiğiniz bu su ile ertesi gün saçınızı yıkayın. Saçın hem parlaklığını hem de hacmini artıracaktır.

- Lif sayesinde bağırsakları hızlandırarak kilo vermede yardımcı olan nohut aynı zamanda midedeki asit oranını da dengeler. Gaz, idrara ve dışkılama ile yemek borusundaki zararlı toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.

- Vücutta sülfat değerlerinin düşük olmasını sık sık yaşanan baş dönmesinden anlayabilirsiniz. Bu durumu çok yaşayan hastalara uzmanların doğal tedavi olarak önerdikleri en etkili besin kaynatılmış nohuttur.

- Nohutun meme kanserine neden olan hücreleri engellediği bilimsel olarak da ispatlanmıştır. 

- Uzmanlar aç karna hafta da iki kez tüketilen siyah renkli nohutların bağırsaklarda bulunan kurtların dökülmesinde yardımcı olacağını vurguluyor. 
Zararları Nohutun zararları yoktur diyebiliriz. Sadece fazla tüketildiğinde şişkinlik, hazımsızlık veya gaz yapabilir.
Tarihçesi Nohut (Cicer arietinum L.), binlerce yıldan bu yana tarımı yapılan ender bitkilerden biridir. Anavatanı olarak Türkiye’nin güney doğu bölgesi gösterilmektedir. Pek çok kaynağa göre, bu bölgede yaklaşık 7000-7500 yıl önce nohut yetiştirilmekteydi. Bugün artık Türkiye de dahil Dünyanın pek çok ülkesinde nohut tarımı yapılmaktadır.

Yorumlar


.