İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 41
Toplam yağ 0.88 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 5 mg
Potasyum 321 mg
Karbonhidrat 1.6 g
Protein 3.37 g
Vitaminler Kalsiyum (mg)209
Vitamin A (iu)0
Vitamin C (mg)25.7
Demir5.7
Faydaları

Nanenin Faydalarının Kısacası

– El ayak titremesi, dil tutukluğu, felç ve uykusuzlukta kullanılır
– Kalbi kuvvetlendirir
– Nane çayının buharını solumak burun tıkanıklığını giderir ve sinüsleri açar
– Boğaz kuruluğuna iyi gelir
– Gaz gidericidir
– Safra taşı çözer
– Mide bulantısını alır
– Kusmayı geçirir
– Mide ekşimesini azaltır
– Sindirime yardımcı olur
– Ağız kokusunu alır
– Kas ağrılarını hafifletir
– Kronik ağrıyı azaltır
– Soğuk algınlığının daha çabuk geçmesini sağlar
– Alerjik öksürüğe iyi gelir
– Astıma iyi gelir
– Stresi azaltır
– Sakinlik verir
– Hazımsızlığı giderir
– C vitamini yönünden zengindir
– Antioksidan etkisi vardır
– Omega 3 yağ asidi yönünden zengindir
– Diş ağrısını ve Ağız kokusunu giderir
– Tayvan’da yapılan bir araştırmaya göre ise, yemeklerden 15-30 dakika önce içilen nane yağı kapsülü karındaki şişkinliği ve gazı önemli ölçüde azaltıyor. Bazı vakalarda ise karın ağrısının azaldığı ya da tamamen ortadan kaybolduğu belirtildi

Nane genelde solunum yolları için faydalarıyla tanınr fakat nanenin içerdiği zengin miktardaki A vitamini özellikle göz sağlığı için çok önemlidir. C vitamini birçok organ için hayati önem taşırken birçok hastalıktan da bünyeyi korur.

Nanenin diğer bir önemli özelliği ise fiziki hastalıkların dışında sinirsel ve ruhi sorunlara da çözüm sunmasıdır. Bu bakımdan nane tüketimi hem fiziksel olarak sağlıklı kalmamızı hem de ruhsal olarak sağlığımızı korumamızı sağlar.

Nane Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Nane harika bir temizleyici olarak sindirim sistemini destekler. Mide ağrılarına iyi gelebilir, bağırsakları temizleme özelliği vardır aynı zamanda bağırsak hareketini arttırır. Yolculuklar esnasında yanınızda nane bulundurmanız kusma sorunlarını ortadan kaldırabilir. Günlük bir miktar nane tüketimi sindirim sistemi sağlığınıza çok şey katabilir.

Nane Baş Ağrısı Sorunlarına İyi Gelir: Nanenin ferahlatıcı ve rahatlatıcı özeliği vardır. Ezilmiş nane yaprakları veya nane çayı baş ağrısı sorunlarına iyi gelir, yatıştırıcı özelliği vardır. Bazı sağlık uzmanları migren ağrılarına da nanenin iyi geldiğini savunmaktadırlar.

Solunum Yolları İçin Nane: Nanenin güçlü aroması genelde astım ve bronşit hastaları için faydalıdır. Bunun yanında öksürük ve diğer solunum yolu bozukluklarına iyi gelir. Göğüste sıkışıklık olması durumunda veya nefes darlığı esnasında nane tüketimi sorununu geçiştirebilir. Astım ataklarının etkisini azaltır.

Nane Astım Hastalığına İyi Gelir: Astım hastalığı bir nefes tıkanıklığı hastalığıdır ve genelde gece saatlerinde nefesin sıkışmasıyla ataklar halinde devam eder. Akşam yatmadan önce bir fincan nane çayı hem astım ataklarına yakalanma riskini azaltır, hem de atağın daha hafif geçmesini sağlayabilir. Fakat aşırı tüketim boğazda tahrişe neden olabilir.

Meme Sağlığını Korur: Özellikle kadınların emzirme döneminde memelerinde meydana gelen çatlakları ve diğer sorunları nane giderebilir.

Depresyona Karşı Nane: Çağımızın en yaygın ve ciddi hastalıklarından birisi olan depresyon ve türevlerine karşı nane etkili bir tedavi metodu olabilir. Nanenin etkili kokusu sinir sistemi üzerinde çok etkili ve faydalı bir uyarıcıdır. Eğer kendinizi halsiz, endişeli ve depresif hissediyorsanız bir fincan nane çayı ile sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.

Nane çayı dışında alın kısmına topikal olarak nane uygulayabilir veya salata yaparak ağızdan tüketebilirsiniz. Nanenin bu konuyla ilgili faydasından maksimum derecede faydalanmak isterseniz yastığınızın içine veya altına koyarak sürekli kokusunun sisnir sistemeni olumlu anlamda uyarmasını sağlayabilirsiniz.

Nane ve Cilt Sağlığı: Nane çok etkili bir antiseptik ve anti kaşıntı olarak bilinir. Nane suyu mükemmel bir temizleyici olarak bilinmektedir. Nanenin cildi yatıştırıcı ve yumuşatıcı özelliği vardır. Kaşıntılara karşı çok etkilidir, hatta akneleri bile temizleme özelliği vardır. Sinek, arı ve akne sokmalarında etkili olabilir, topikal olarak etkilenen kısma nane uygulamanız hem zehirlemeyi engeller hem de acıyı giderebilir.

Nane Belleği Güçlendirir: Nanenin sinir sistemi üzerinde etkili bir bitki olduğunu söyemiştik. Bunun yanında nane bellek sağlığı için faydalıdır, belleği zinde tutar ve açar. Nane ağızda sakız şeklinde kullanıldığında zihni açar.

Nane Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Nane sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olabilir. Nane etkili bir uyarıcı oduğundan dolayı besinlerin etkili bir şekilde sindirilmesine yardımcı olabilir. Bu noktada sindirim enzimlerini uyarır ve yağ yakma etkisini arttırır.

 

Nane ve Ağız Bakımı: Nane ağız içi temizliği için de faydalı bir bitkidir, ağızda zararlı bakterileri ortadan kaldırdığı gibi kötü nefes kokusunu giderebilir. Etkili bir mikrop öldürücüdür. Ağızda çiğnenerek tüketildiğinde mikrop ve bakterilerin verdiği zararları giderir, aynı zamanda diş etlerini ve dişleri güçlendirir.

Nane Saman Nezlesi ve Alerjileri Giderir: Nane her yıl milyonlarca kişinin etkilendiği mevsimsel alerji ve saman nezlesine karşı etkilidir. Nane yapraklarının çiğnenerek tüketilmesi veya nane çayının içilmesi saman nezlesi ve alerji vakalarını ortadan kaldırabilir.

Nane Kansere Yakalanma Riskini Azaltır: Yapılan bir ok araştırma farklı çeşitlerdeki kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltmanın yanında kanser tedavisinde de etkili bir rol oynayacağını ortaya koymuştur.

 

Nane Yağının Faydaları

 • Bir bardak suya bir iki damla nane yağı eklendiğinde sindirim sorunlarını giderir, hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir. Bağırsakları temizler.
 • Nane yağını kimyon ile suya karıştırarak içtiğinizde mide ekşimesi sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Suya karıştırarak içildiğinde kas ağrılarını giderebilir, yorgunluğu alır ve rahatlatır.
 • Nane yağı karın ağrılarını giderebilir, ayrıca gaz sorunlarına iyi gelir, bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkilidir.
 • Nane yağı diş sağlığı ve diş eti sağlığını korur, nane yağı ile diş bakımı yapılabilir ve ayrıca kötü nefes kokusunu ortadan kaldırır.
 • Tırnak bakımı için nane yağı kullanmak mümkün, tırnaklardaki mantar gibi hastalıkların önüne geçer.
 • Nane yağı sindirim sistemi için genel anlamda faydalıdır, mide spazmını ve baş ağrısını giderebilir. Ağrılara karşı etkilidir.
 • Nane yağı strese karşı etkilidir. Depresyon sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar.
 • Nane yağı idrar yolu enfeksiyonları sorununu çözebilir, su ile karıştırılarak tüketildiğinde idrar söktürür.
 • Nane yağı tıpkı nanede olduğu gibi solunum yolu sorunlarının çözülmesinde çok etkilidir, nefes darlığı sorunlarını anlık olarak giderir. Kronik hastalıkları şiddetini azaltır.
 • Nane yağı genel anlamda bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir, bağışıklık sisteminin hastalıklarla mukavemetini arttırır.
 • Nane yağı saç ve cilt sağlığını korur, saçların dökülmesini ve yeni saçların çıkmasını sağlayabilir, kepek sorunlarını ortadan kaldırabilir. Bunun için ılık bir suya 4-5 damla veya daha fazla katarak saçlarımızı yıkamamız yeterlidir.

Nane Çayının Faydaları

 • Nane çayının mentol etkisinin olması ateşi dürür. Ateş düşürücü özelliği vardır.
 • Nane çayının bütün nane türlerinde olduğu gibi, sindirim sistemi sağlığına katkısı vardır.
 • Nane çayının etkili bir hazımsızlık ve gaz giderici özelliği vardır.
 • Bulantı ve kusma sorunlarını giderebilir. Solunum yolu sorunlarını giderir, bağışıklık sistemini güçlendirir, kötü nefes kokusunu giderir ve kilo vermeye yardımcı olur, stres ve depresyona karşı etkilidir.

 

Zararları Nane gebelik miktarında aşırıya kaçılmadan kullanıldığında faydalıdır, aşırıya kaçılması durumunda sorun yaratabilir.
 • Mide hastalıkları olan kişiler tüketimine dikkat etmelidirler, mide de asit seviyesinin dengesini bozabilir.
 • Nane yağı ishale neden olabilir.
 • Tarihçesi
  • Nane, ballıbabagiller familyasının Mentha cinsini oluşturan bütün Dünya’da görülebilen 25-30 türün ortak adıdır. Ballıbabagiller (Latince adı Lamiaceae’dir) çoğunlukla güzel kokulu, bir ya da çok yıllık, otsular, nadiren çalılar veya ağaçları kapsayan bir çiçekli bitkiler familyasıdır. Nanenin anavatanı Akdeniz sahilleri olarak bilinmektedir. M.Ö. 1200-600 yıllarında Mısır mezarlarında nane bitkisinin kalıntılarına rastlandığı da belirtilmektedir.

   Orta Doğu’da misafirlere ilk ikram edilen içecek olarak kullanılmaktadır.  Yunan Medeniyetinde yorgunluk gidermek için banyo suyuna serpilen nane, dallarından yapılan taç ile gelinlerin başlarına güzel koku vermesi için takılırmış. Yunan mitolojisine göre Tanrı ve tanrıçası Hekate, Zeus, Pluto olarak kabul edilirdi.


  Yorumlar


  .