İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 25
Toplam yağ
0.1 g
Doymuş Yağ 0 g
Çoklu Doymamış Yağ 0 g
Tekli Doymamış Yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 18 mg
Potasyum 170 mg
Karbonhidrat
 6 g
Diyet Lifi 2.5 g
Şeker 3.2 g
Protein 1.3 g
Vitaminler A Vitamini 98 IU C Vitamini 36.6 mg Kalsiyum 40 mg Demir 0.5 mg D Vitamini 0 IU B6 Vitamini 0.1 mg Kobalamin 0 µg Magnezyum 12 mg
Faydaları
Güçlü antioksidan özelliğe sahiptir
C vitamini deposudur
Bağışıklığı güçlendiriyor, hazmı kolaylaştırıyor
Bağırsak sağlığını koruyor
Zayıflamaya yardımcı oluyor
Göz sağlığını güçlendiriyor
Akne oluşumunu engelliyor
Kemikleri güçlendiriyor
Kalbi koruyor, kan basıncını düzenliyor
Toksinlerden arındırıyor

Zararları
Uygun miktarda gıdalarla beraber tüketildiğinde ya da yine uygun miktarda kısa süreli olarak deriye uygulandığında güvenli olarak kabul edilmektedir. Tıbbi miktarlarda ağız yoluyla tüketilmesi çoğu insan için güvenlidir. Olası yan etkileriyle ilgili çok fazla kanıt yoktur.

Hamilelik ve emzirme: Gebelik sırasında tıbbi miktarlarda lahana tüketmenin güvenliği hakkında yeterli bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalmak ve her zamanki gıda miktarlarında tüketmekte fayda vardır.

Diyabet: Beyaz lahana şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri seviyelerini etkileyebilmektedir. Lahana tüketimi durumunda düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtilerini izlemekte fayda vardır.

Tiroid bezi (hipotiroidizm): Beyaz lahananın bu durumu daha kötü hale getirebileceğine dair endişeler vardır. Hipotiroidizm durumu varsa, lahana tüketiminden kaçınmakta fayda vardır.

Cerrahi: Beyaz lahananın kan şekeri düzeylerini etkileyebileceğiyle ilgili endişeler vardır. Bu nedenle, zamanlanmış ameliyat tarihinden en az 2 hafta önce lahana tüketiminin durdurulması önerilmektedir.
Tarihçesi I.Ö 4 - 5. yüz yılda Yunanlıların bitkiyi tanıdıkları bilinmektedir. Theophrast bitkinin 3 cinsinden söz etmektedir. Romalılar I.Ö 2. yüz yılda bitkiye çok önem vermişler, hem Sağlık açısından hem de yiyecek olarak bolca kullanmışlardır. Dioskorides ve Plinus lahanayı olağan üstü bir Bitki olarak kabul etmekte ve hastalıklara karsi hemen hemen bu günkü anlayışa yakin kullanmaktaydılar. 19. asırda tibbi değeri unutulmaya başlanmışsa da bugün yeniden değeri ortaya çıkmaya başlamıştır.

Yorumlar


.