İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 42
Toplam yağ
0,3 g
Doymuş Yağ 0,1 g
Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g
Tekli Doymamış Yağ 0,1 g
Kolesterol 0.0 mg
Sodyum 100 mg
Potasyum 300 mg
Karbonhidrat
9 g
Diyet Lifi 1,8 g
Şeker 1,6 g
Protein 1,5 g
Vitaminler
A Vitamini 0 IU
C Vitamini 8 mg
Kalsiyum 43 mg
Demir 0,7 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,2 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 20 mg
Faydaları
-Mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır. Vücudun vitamin ihtiyacının bir bölümünü karşılamaya yardım eder.
-Diyabet yani şeker hastalığına karşı da fayda sağlar.
-Mide ağrısına iyi gelir.
-Dizanteri ve sarılık gibi rahatsızlıklar için de faydalıdır.
-Yaraların ve yanıkların kolay iyileşmesine yardım eder.
-Antibakteriyel özelliği vardır.
-Cildi güzelleştirir. Akne gibi cilt sorunlarına karşı fayda sağlar.
-Sedef ve vitiligo gibi cilt hastalıklarında yararlıdır.
-Balgam söktürücüdür.
-Kadınların adet dönemi yani regl dönemlerinin düzenlenmesine yardım eder. Geciken menstrual döngüyü düzene sokar.
-Zengin mineral içeriği sayesinde kronik yorgunluğu giderici özelliği vardır.
-Göz şişkinliklerine karşı lapa olarak kullanılabilir.
-Yüksek lif içeriğine sahiptir.
-Özellikle yaşlılarda hafıza kaybı ve unutkanlık için fayda sağlar.
-Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir. Vücuttaki toksin maddelerin atılmasına yardım eder. Böbrek taşlarının düşürülmesine de fayda sağlar.
-Vücuttaki şişkinliğin ve ödemin atılmasına yardım eder.
-Anemi yani kansızlık için de büyük fayda sağlar.
-Sistit yani idrar yolu iltihabı için faydalıdır.
Zararları Peki, kerevizin zararları var mıdır? Bazı bünyelerde alerjiye neden olabildiği için ciltte kızarıklık, kaşıntı, yüz bölgesinde şişmeye sebep olabilir. Hamilelerin de kerevizi dikkatli tüketmelerin de fayda var. Düşük kalori miktarı sebebiyle zayıflamak isteyenlerin sıklıkla tükettiği kereviz aynı zamanda oldukça yüksek besin değerine sahiptir.
Tarihçesi
Eski Yunan uygarlığınca iyi bilinen bir bitki olan kerevizin gıda olarak kullanımının ilk izlerine Sisam adası kalıntılarında rastlanmıştır. Homeros'un İlyada'sında atların Troya yakınlarındaki sazlıklarda yetişen yaban kerevizi ile otlandıkları dizesi yer almakta, Odissea'da Kalipso'nun mağarasının yakınında yine yaban kerevizi yetişmektedir.

Gıda amaçlı kullanımı
Kereviz zeytinyağlı olarak, dolması yapılarak, haşlanmış sebze olarak, salatası veya çorbası yapılarak yaygın şekilde tüketilen bir sebzedir. Özellikle güney Avrupa mutfak geleneklerinde, Fransız mutfağında, ABD'de Louisiana yemek kültüründe önemli yeri vardır.

Kereviz tohumları tatlandırıcı baharat olarak kullanılır. Baharatlık amaca dönük kereviz tohumu yemeklik tuz ile karıştırılarak "kereviz tuzu" adı altında piyasaya sürülür ve yemeklerde ve kokteyllerde olağan tuza alternatif bir ürün oluşturur. Bloody Mary kokteyli ve hot dog sandviçleri kereviz tuzu ile özdeşleşmiş iki tanınmış üründür.

Çin kerevizi veya Şark kerevizi daha ince saplı olup, tadı daha keskindir. Çin mutfağında genellikle karışık yağlı kızartmalarda ve çorbalarda rastlanır.

Şifa amaçlı kullanımı

Kereviz tohumları
Kerevizin yaprak ve saplarının, bol vitaminleri ve çeşitli madeni maddeleriyle çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar, mideyi kuvvetlendirdiğini ve iştah açtığını bildiriyor. Uzmanlar, kerevizin, iç salgı bezlerini ve özellikle vücutta çok çeşitli vazifesi olan böbrek üstü bezlerini çalıştırdığını, sinir yorgunluğunu da önlediğini ifade ediyor. Kanı pisliklerinden temizlemesine ve sivilcelerin geçmesine, yüzün pembe bir hal almasına yaradığını vurgulayan uzmanlar, kerevizin diğer faydalarını şöyle sıralıyor: "Karaciğerin şişliğini giderip onu yorgunluk maddelerinden temizliyor. Sarılığı gideriyor, böbrekleri çalıştırıyor, fazla suyu dışarı atıyor. Böbreklerden kumu, taşı döküyor. Şişmanları zayıflatıyor ve cinsel faaliyeti çok arttırıyor."

Bitkinin körpe yaprakları, güneşsiz ve havadar bir yerde kurutularak havanda ezilip toz haline getirilir ve bazı yiyeceklere, çeşni vermesi için serpilir. Bitkinin tohumları da kurutulup ezilerek kereviz tuzu olarak bazı yiyeceklere katılır. Tuzsuz rejimlerde sofra tuzu yerine kullanılır.

Yorumlar


.