İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 48
Toplam yağ 0,4 g
Doymuş Yağ 0 g
Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g
Tekli Doymamış Yağ 0,2 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 1 mg
Potasyum 259 mg
Karbonhidrat 11 g
Diyet Lifi 2 g
Şeker 9 g
Protein 1,4 g
Vitaminler A Vitamini 1.926 IU
C Vitamini 10 mg
Kalsiyum 13 mg
Demir 0,4 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,1 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 10 mg
Faydaları
 • İçeriğinde bolca A vitamini bulundurur ve beta-karoten kaynağıdır, bir avuç kurutulmuş kayısı dahi günlük beta – karoten ihtiyacını karşılamaya yetmektedir.
 • Beta-karoten ve likopen içeriğiyle iyi kolestrolü yükseltiyor.
 • Vücuda enerji veriyor.
 • A vitamini barındıran kayısı gözlere iyi geliyor. Gözleri kuvvetlendiren özelliğinin yanısıra, katarakt oluşumunu engelleyen özelliği de bulunuyor.
 • Sinirleri yatıştıran kayısı, strese iyi gelerek uyku sorunu yaşayanlar içinde rahatlatıcı bir etkiye sahip.
 • Doğal lif açısından zengin olan kayısı kabızlığı iyi gelerek bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor.
 • Barındırdığı yüksek oranda magnezyum ve fosfor sayinde beyin gelişimine katkı sağlıyor ve hafızayı kuvvetlendiriyor. Özellikle okul çağındaki çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine katkısından dolayı öneriliyor.
 • Antioksidan sayesinde yaşlanmayı geciktirerek ömrün daha uzun olmasında etkili oluyor.
 • Baş ağrılarını gideren kayısı, migren sıkıntısı çekenler içinde etkili bir meyve.
 • Sindirim sorunlarına ve hazımsızlığa iyi geliyor.
 • Kemik hastalıklarının tedavisinde büyük etki sağlıyor. Kemik erimesini önleyici etkisi bulunuyor.
 • Çürük oluşumuna karşı direnç sağlıyarak dişlerin daha sağlam olmasını ve güçlenmesini sağlıyor.
 • Karaciğerin kendini tedavi etmesinde büyük destek sağlarken, gırtlık, boğaz ve akciğer kanseri riskine karşı önleyici olduğu da söylenmektedir,
 • Bol miktarda demir içerdiğinden dolayı kansızlığa iyi geliyor.
 • Acı kayısı çekirdeğinde bulunan B17 vitamini eksikliği kanser oluşumuna etki ettiğinden, acı kayısı çekirdeği ile kansere yakalanma riskinin azalabileceğine inanılmaktadır.

 

Zararları Vücuda herhangi bir zararı olmayan kayısının aşı tüketildiğinde yan etkilerinden ishal yapıcı özelliği bulunmaktadır. Kayısı çekirdeği, içeriğindeki B17 vitamini ile sağlıklı bir besin olsa da, kimi çekirdeklerinde bu madde vücutta farklı şekilde açığa çıkabileceğinden farklı yan etkiye sebep olabilir. Acı çekirdeklerinin kanser konusunda etkili olabileceği söylensede yenmemesi önerilir.
Tarihçesi   Tarihi kaynaklara göre Türkistan, Orta Asya ve Batı Çin'i içerisine alan çok geniş bir bölgenin kayısının ana vatanı olduğu sanılmaktadır. Günümüzden 5000 yıl gibi çok uzun bir zaman önce kayısı bu bölgede bilinmekte ve tarımı yapılmaktaydı. Büyük İskender'in seferleri sırasında kayısı M.Ö. IV'yy'da Anadolu'ya getirilmiş yetişmesi için uygun iklim ve toprakları Anadolu'da bulunduğundan Anadolu kayısının ikinci vatanı olmuştur. M.Ö. I. Yy'da Roma ve Pers savaşları sırasında Ermeni tüccarlar tarafından önce İtalya'ya sonra da Yunanistan'a götürülmüştür. İtalya ve Yunanistan'dan diğer Avrupa ülkelerine geçişi uzun yıllar almış 13. Yy'da İspanya ve İngiltere, 17. Yy'da da Fransa ve Amerika'ya da götürülmüştür.

          Kayısı, coğrafik olarak dünyanın hemen hemen her yerine dağılmış olsa da daha çok Akdeniz'e yakın olan ülkelerde Avrupa, Orta Asya, Amerika ve Afrika kıtalarına yayılmış ve burada yetişme alanları bulmuştur. Dünya yaş kayısı üretiminde Türkiye birinci sıradadır. Türkiye'yi İspanya, İtalya, birleşik devletler topluluğu, İran Fransa, Yunanistan ve ABD izlemektedir. Bu birinci grup ülkelerin yaş kayısı üretimleri 100 bin tonun üzerindedir. Birinci gruba Fas, Pakistan, Suriye, Çin, Güney Afrika, Macaristan, eski Yugoslavya, Romanya, Avustralya, takip etmektedir.

          Dünya yaş kayısı üretiminin yaklaşık % 10-15'inin yapıldığı Türkiye'de 6 kayısı bölgesi bulunmaktadır. Bu bölgeler; Malatya, Elazığ, Erzincan bölgesi, Kars, Iğdır bölgesi, Akdeniz (Mersin, Mut, Antakya) bölgesi, Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi Bu bölgeler içerisinde Malatya, Elazığ, Erzincan bölgesi dışındaki bölgelerin üretimleri sofralık tüketime yöneliktir. Birinci bölgedeki kayısıların çoğunluğu kurutulmakta ve bu bölge dünya kuru kayısı üretiminin yaklaşık % 85-90'ını karşılamaktadır.
VİDEO
Video

Yorumlar


.