İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 17
Toplam yağ
0.3 g
Doymuş Yağ 0.1 g
Çoklu Doymamış Yağ 0.1 g
Tekli Doymamış Yağ 0 g
Trans yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 8 mg
Potasyum 261 mg
Karbonhidrat
3.1 g
Diyet Lifi 1 g
Şeker 2.5 g
Protein 1.2 g
Vitaminler
A Vitamini 200 IU
C Vitamini 17.9 mg
Kalsiyum 16 mg
Demir 0.4 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0.2 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 18 mg
Faydaları
- Vücuttaki serbest radikallerin çoğalmasını engelleyerek oluşma ihtimali olan tümör ve kanserli hücreleri azaltır.

- Kabak içerdiği lutien maddesi sayesinde körlüğüne neden olan katarak gibi göz hastalığını önler. Bir bardak kabakta 500 miligram lutien maddesi bulunur.

- Zararlı toksinlerin idrar ve dışkı ile atılmasına yardımcı olur. 2 tane kabağı 1 bardak limon suyu ve 2 diş sarımsakla 20 dakika boyunca kaynatın. Günde bir bardak tüketmeye özen gösteriniz.

- Çevresel faktörlerden hasara uğrayan omurganın yapısını güçlendirerek eklem ağrılarının yaşanma riskini azaltır. Aynı zamanda kabakta bulunan demir, magnezyum ve çinko mineralleri bir kemik hastalığı olan osteoporozanın ortaya çıkma oranını azaltır.

- Yağ oranı düşük enerjisi miktarı yüksek olan kabak zayıflamak isteyenlerin vazgeçilmez besinidir. 

- Potasyum ve magnezyum vitaminleri vücuttaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp hastalıklarının ortaya çıkmasını azaltır. 

- Özellikle yaz aylarında yaşanan alerjilere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir aynı zamanda üst solunum yolları hastalıklarına karşı direncini de artırır. 
Zararları Kabağın zararları nelerdir; Aşırı miktarda kabak çekirdeği tüketimi, mide ağrısı ve kramplarına neden olduğu bilinir. Yüksek miktarda kabak çekirdeği tüketimi, bazı besinlerin seviyesini azaltarak sağlığı tehdit ederek sorunlara yol açar. Aşırı derecede kabak çekirdeği tüketimi sıkça tuvalete çıkmaya neden olur. Bebeklerin çok az miktarda kabak çekirdeği tüketmeleri faydalıdır. Ancak fazla miktarda verilmesi mide ağrısı, gaz ve kramplara neden olur. Alerjik eğilimli vücutlarda kabak çekirdeği alerjiye neden olabilir. Kabak çekirdeği kişinin sağlık durumuna bağlı olarak, alerji, astım, kaşıntı, nefes darlığı, öksürük, baş ağrısı gibi sorunlara ve bun sorunların ilerlemesine yol açtığı düşünülür. Aşırı miktarda kabak çekirdeği tüketimi, kilo almaya neden olabilir. Kan basıncı seviyesini etkileyebilen kabak çekirdeği, kan basıncı sorunları olan kişiler tarafından dikkatli tüketilmelidir. Yüksek miktarda kabak çekirdeği tüketimi bazı kişilerde, sivilce ve cilt kızarmalarına neden olabilir.
Tarihçesi Kabakların mevcut çeşitlerinin, eski zamanlarda ki familyaları değişik şekillerde, ebatlarda ve renklerde mevcut olup, M.Ö. 7000 yılından beri tüketildiği bilinmektedir. Kabak ile ilgili en eski kanıt, MÖ 7000 ve 5500 yılları arasında Meksika'da bulunan tohumlardır.

Yorumlar


.