İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
BESİN DEĞERLERİ
Porsiyon Miktarı 100 gr
Kalori (kcal) 34
Toplam yağ

0.4 g

Doymuş Yağ 0 g

Çoklu Doymamış Yağ 0 g

Tekli Doymamış Yağ 0 g

Kolesterol 0 mg
Sodyum 33 mg
Potasyum 316 mg
Karbonhidrat

7 g

Diyet Lifi 2.6 g

Şeker 1.7 g

Protein 2.8 g
Vitaminler

A Vitamini 623 IU

C Vitamini 89.2 mg

Kalsiyum 47 mg

Demir 0.7 mg

D Vitamini 0 IU

B6 Vitamini 0.2 mg

Kobalamin 0 µg

Magnezyum 21 mg

Faydaları İltihap sökücüdür: Brokolide kaempferol diye adlandırılan flavonlar bulunduğundan iltihap sökücü özelliği vardır. Artrit ve gut hastalığına iyi gelir.
 
Alerjiye iyi gelir: Brokoli iltihaplı durumlara iyi geldiği için alerjiyi önceliyici özelliği vardır. Kaempferol maddesi zengin yiyecekler yemek zorundaysanız brokolinin yanısıra lahana, üzüm, çilek ve domates de yeyin.
 
Lif kaynağıdır: Brokoli diyet yapan insanların dostudur. Tok tutar ve çok uzun süre açlık hissetmezsiniz.
 
D vitamin açısından çok zengindir: D vitamini eksikliği çeken bir kişi mutlaka brokoli yemelidir. Brokoli D vitamininin emilimine yardımcı olan A ve K vitamini deposudur.
Gözlerinize faydalıdır: Lutein ve zeaxanthin adlı karotenler açısından zengin olduğu için brokoli gözler için çok faydalıdır.
 
Harika bir cilde sahip olursunuz: Brokolinin faydalarından bir diğeri de brokolideki glucoraphanin adlı kimyasalın sindirim sırasında başka kimyasallara dönüşebildiği için cildinizi gençleştirme özelliğine sahip olmasıdır.

Kalp hastalıklarına yakalanmanızı engeller: Brokolideki lutein maddesi gözlerinize iyi geldiği gibi damarları açık tutarak kan akışını düzenler ve kalbinize de iyi gelir.

Protein açısından zengindir: Neden brokoli yemeliyiz sorusuna verilebilecek bir diğer güzel cevap da yağsız proteinler açısından zengin bir besin olmasıdır. Bir tabak brokoli yemeği yerseniz 3 gram protein ve 0 gram yağ alırsınız.


Kas ağrılarına iyi gelir: Sabahları koşmadan önce her sabah bir muz yiyiyordunuz değil mi. Küçük bir servis tabağıyla brokoli yeseniz potasyum dengenizi sağlarsınız ve bu da koştuktan sonra oluşacak kas ağrılarını giderir. 

Kemikleriniz için iyidir: Kemiklerinizi kalsiyum açısından güçlendirdiği için özellikle biz kadınlar için çok faydalıdır.  
Zararları
Brokoli her sebze gibi fazla tüketildiğinde vücutta iyot emilimine yol açar. Brokolinin zararları arasında en önemli olanı vücuttaki iyot emilimi diyebiliriz.

Sigara içen kişilerin de brokoli tüketmesi tehlikelidir.

Brokoli mide ve cilt hastalıklarını tetikler. Aşırı tüketiminde mide de şişkinlik ve ekşimeye sebep olur.

İdrar yolu hastalıklarında yakınanlar dikkatli tüketmelidir, brokoli vücutta su kaybına neden olmaktadır.

Çocuklarda fazla tüketildiği takdirde alerjiye sebep olması brokolinin zararları başlığı altında sunabileceğimiz diğer bilgidir.
Tarihçesi Brokoli, isminden de anlaşılabileceği gibi, İtalya yarımadası ile özdeşleşmiş bir sebzedir.Brokoli Yakınçağ Avrupa’sında egzotik bir bitki olarak görülmüş, dünyada tanınması ise ancak 20. yüzyılın başlarında A.B.D.’deki İtalyan göçmenler aracılığıyla gerçekleşmiştir.

Yorumlar


.