İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
ÜLKELER
Tam İsim Amerika Birleşik Devletleri
Başkent Washington, District of Columbia
En Kalabalık Kent 8,5 milyonluk nüfusuyla New York en kalabalık kentidir
Yüz Ölçümü 9.629.090 km2
Nüfus 325,7 milyon (2017)
Para Birimi Dolar
Resmi Diller Amerika'da en çok konuşulan dil İngilizcedir.İspanyolca havaice ve Fransızcada yaygın diller arasındadır.Amerikaya bağlı resmi dil yoktur.
İlginç Bilgiler 1) Amerikan Ulusal Kütüphanesi yazılan bütün twit’leri arşivlemektedir.
2) Her 8 Amerikan vatandaşından 1i mutlaka bir dönem McDonald’s da çalışmıştır.
3) Montana’da ineklerin sayısı insanların 3 katıdır.
4) Her 3 Amerikalı’dan 1i obezdir.
5) Superstar gibi davranılmalarına rağmen üniversite sporcuları yalnızca ders dışı aktivite yapan sıradan öğrencilerdir.
6) Amerika’ da her gün 4000 m2 genişliğinde pizza yenmektedir.
7) Amerikalıların %25i reenkarnasyona inanır.
8) Çoğunluk İngilizce konuşsa da, Aslında ABD’nin resmi bir dili yoktur.
9) Cebinizde 10 dolarınız varsa ve borcunuz yoksa, Amerikalıların %25’sinden daha zenginsiniz demektir.
10) Tıbbi hatalar sonucu ölüm, ABD’ deki ölüm nedenleri sıralamasında 6. sıradadır.
11) 1 ABD vatandaşı, 32 Kenya vatandaşı kadar tüketmektedir.Apple’ ın kasasında, ABD hazinesinden daha fazla nakit vardır.
12) Amerika’lıların %27si aya ayak basıldığına inanmaktadır.
13) Amerika, her yerde bayrağını en çok sergileyen ülkelerden biridir.
14) 18 yaş altı çocukların sigara satın almaları yasakken, içmelerini engelleyen her hangi bir yasa yoktur.
15) Amerika’da her gün 22 milyon tavuk tüketilmektedir.
16) Amerika’da gerçekleşen doğumların ciddi bir bölümü evlilik dışı ilişkiden meydana gelmektedir.
17) Ortalama bir ABD vatandaşı, hayatının 4.5 yılını tamamen işine ayırmaktadır.
18) Çin’de İngilizce konuşan kişi sayısı Amerika’dan daha fazladır
19) 13 rakamının uğursuz olarak bilinmesi nedeniyle ABD’de birçok otelde 13. katta oda bulunmaz.
20) Michel Jordan bir yılda Nike’den Nike’ın Malezya fabrikası personelinin hepsinden fazla para kazandı.
21) Hawaii alfabesinde sadece 12 harf bulunmaktadır.
22) ABD’de Coco-Cola şoförlerinin kimyasal madde taşıma lisansı olması gerekiyor.
23) ABD’de, yaşları 20 ile 29 arasında olan zenci erkeklerin üçte biri ya hapiste ya da gözaltında tutulmaktadır.(2008 itibariyle)
24) ABD’de bir yıl içinde sadece 2 gün profesyonel spor karsılaşması oynanmıyor.
25) ABD’de her hafta ortalama 88 öğrenci sınıfa silah getiriyor.
26) ABD, pornografiye yılda 10 milyar dolar harcıyor.
27) ABD, “haydut devlet” diye ilan ettiği 7 ülkeden 33 kat daha fazla askeri harcama yapıyor.
28) Amerikalılar çöpe saatte 2.5 milyon plastik şişe atıyor, yani her üç haftada bir Ay’a ulaşmaya yetecek uzunlukta şişe birikiyor.
29) ABD ve İngiltere, gelişmiş ülkeler arasında en yüksek erken hamilelik oranına sahip.
30) Amerikalı 7 milyon kadın, 1 milyon erkek yeme bozukluğu çekiyor.
31) Amerikalıların üçte biri, uzaylıların geldiğine inanıyor.
Üniversite Sayısı Almanya'da 5.758 Üniversite bulunmaktadır.
Ekonomik Bütçesi Hizmet sektörü GSYİH’nin yaklaşık % 80’ini oluşturmaktadır. Sanayi sektörü teknoloji yoğun üretim yapısına sahiptir. Sivil ve askeri teknolojide lider konumda olan ABD, en önemli enerji üretici ve tüketicisi ülkeler arasındadır. Kaya gazı teknolojisinin yaygın kullanılmasıyla birlikte ABD, 2016 yılında ilk kez ham petrol ve LNG ihracatına başlamıştır.
Gezilecek Yerler 1. Walt Disney World - Florida
2. Times Square - Manhattan, New York
3. Fenway Park- Boston
4. Mount Rushmore -South Dakota
5. Taos Pueblo - New Mexico
6. Big Sur - California
7. Grand Canyon - Arizona
8. South Beach - Miami
9. Golden Gate Bridge - San Francisco
10. Jefferson Memorial - Washington
11. Millennium Park - Chicago
12. Hollywood, Los Angeles, California
13. Grand Prismatic Spring - Yellowstone
Kıta Kuzey Amerika
Kültürleri Poptan rock'a, cazdan rhythm&blues'a kadar ABD birçok müzik türünün yer aldığı, dünyanın en büyük ikinci müzik piyasasına ev sahipliği yapar.Amerikan futbolu, baseball, buz hokeyi ve basketbol dört temel spor dalı olarak Amerika'da son derece popülerdir.
Amerika birçok ünlü modacının çıkış noktasıdır ve New York şehri muhteşem tiyatrolarıyla ünlü Broadway'e ev sahipliği yapmaktadır. Kültür şoku gerçekten normaldir ve göreceğiniz destekle en aza indirgenebilir; böylelikle Amerikan kültürüne hemen adapte olacak ve ABD'deki hayat tarzını benimsemekte zorluk çekmeyeceksiniz.
Tarihi Amerika kıtası 1492 yılında İtalyan denizci Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiştir.Boston, New York, Philadelphia ve Washington’un dâhil olduğu 13 eyalet ABD’nin temelini oluşturmuştur.
George Washington tarafından 4 Temmuz 1776’da yayınlanan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi ile Amerikalılar bağımsızlığını ilan etmiştir.1783 Paris Antlaşmasıyla İngiltere, ABD’nin bağımsızlığını kabul etmiş ve böylece ABD 1787 yılında resmen kurulmuştur.
Tatil Günleri Yeni Yıl (1 Ocak)
Martin Luther King, Jr'ın doğum günü (18 Ocak)
George Washington'un doğum günü (15 Şubat)
"Memorial" Anma Günü (30 Mayıs,
ABD Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)
Ramazan Bayramı 1. Gün (5 Temmuz)
Emek Günü (Labor Day) (5 Eylül)
Kolombus Günü (10 Ekim)
Gaziler Günü (11 Kasım)
Şükran Günü (24 Kasım)
Noel Günü (26 Aralık)
Coğrafyası
İklim Amertika'da kıyı şeritleri hariç bütün ülkede karasal iklim hakimdir.Hawaii ve Florida'da tropikal iklim görülmektedir.Ancak iç kısımlarda şiddetli soğuklar görülmektedir.Orta bölgeler yaz mevsiminde bol yağış alırken, batı bölgelerde yağışlar daha az görülmektedir.
Alınacak Hediyelikler Amerika'da hediyelik eşya olarak elektronik ürünleri kalite ve fiyat açısından ilginizi çekebilir.
Şehirleri Anaheim (Kaliforniya), Antelope Canyon, Arizona, Atlanta (Georgia), Atlantic City-(New Jersey), Baltimore (Maryland), Boston (Massachusetts), Cannon Beach, Canyon de Chelly, Cape May, Charleston (Güney Karolina), Cincinnati (Ohio), Colorado, Colorado Springs, Dallas (Teksas), Daytona Beach (Florida), Delaware, Denver (Colorado), Detroit (Michigan), Dickinson, Florida, Georgia, Grand Canyon, Guam, Hawaii, Hollywood (Kaliforniya), Honolulu (Hawaii), Houston (Teksas), Idaho, Indianapolis (Indiana), Kaliforniya, Kansas City (Kansas), Kentucky, Key West (Florida), Las Vegas (Nevada), Los Angeles (Kaliforniya), Louisiana, Madison (Wisconsin), Maine, Mammoth Lakes, Maryland, Massachusetts, Miami (Florida), Michigan, Minneapolis (Minnesota), Monterey (Kaliforniya), Monument Valley, Napa Vadisi, Nashville (Tennessee), Nebraska, Nevada, New Jersey, New Mexico, New Orleans (Louisiana), New York, New York City (NY), Oakland (Kaliforniya), Ohio, Oklahoma, Oklahoma City (Oklahoma), Orlando (Florida), Paducah, Palm Springs, Pasadena, Pennsylvania, Philadelphia (PA), Phoenix (Arizona), Portland (Oregon), Rhode Island, Sacramento (Kaliforniya), Salt Lake City (Utah), San Antonio (Teksas), San Diego (Kaliforniya), San Francisco (Kaliforniya), Santa Barbara, Santa Cruz, Santa Monica (Kaliforniya), Sarasota (Florida), Savannah, Seattle (Washington), Şikago (İllinois), South Dakota, St. Augustine (Florida), Teksas, Tennessee, Utah, Virgin Adaları, Virginia, Virginia, Washington, Washington, DC, Window Rock, Wisconsin, Wyoming, Yellowstone Ulusal Parkı, Yosemite Ulusal Parkı, Zion Ulusal Parkı
Dini İnanç ABD'de en yaygın din Hıristiyanlıktır; Katolik, Ortodoks, Protestan olmak üzere Hıristiyanlık üç ana kola ayrılmaktadır.Ülkedeki diğer inançlar Musevilik, Budizm, İslam, Hinduizm, Üniteryenizm, Paganlık gibi dinlerdir.
Ayrıca Amerika'da Şinto, Kaodaizm, Sihizm, Jainizm, Taoizm, Bahailik, Ekankar, Amerikan yerli dini ve Kemetizm gibi diğer pek çok din de temsil edilmektedir.
Mutfağı Amerika'da fast-food baya ünlüdür.Büyüklüğü nedeniyle bereketi simgelediği düşünülen şükran gününde yaptıkları hindidir.Amerikanlarda Barbekü Soslu Kaburga en çok tercih edilen yemekler arasındadır. Ülkedeki en çok tercih edilen bir diğer çorba çeşidi Louisiana'nın bamya çorbasıdır.
Bunlar arasında nachos, guacamole, burrito, fajita, chili con carne gibi pek çok Meksika mutfağından seçenekler bulunmaktadır. Buffalo Tavuk Kanatları çok sayıda restoranda kolayca bulunan bir yemektir.Her eyalette yöresel yemek sunan restoran bulmak mümkündür.
Amerika Restaurantlarında bahişi geleneği vardır.

Yorumlar


Kategoriler: SAĞLIK & YAŞAM, Ülkeler
.