İlgili Olanlar

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
ÜLKELER
Tam İsim Almanya Federal Cumhuriyeti
Başkent Berlin
En Kalabalık Kent Başkenti ve en kalabalık kenti Berlin'dir.
Yüz Ölçümü 357.022 km2
Nüfus 82,79 milyon (2017 nüfus oranı)
Para Birimi Euro
Resmi Diller Almanya'nın resmi dili Almancadır.Genç nüfusunun çoğunluğu ingilizceyi iyi bilmektedir.Kısmen bazı bölgelerde İspanyolca ve Fıransızca konuşulmaktadır.
İlginç Bilgiler 1-Şairler, Düşünürler ve Sanatçıların Ülkesi
2-Dünyanın En Büyük Halk Festivali ‘Oktoberfest’
3-Venedik’ten Daha Fazla Köprüye Sahip Berlin
4-Dünyaca Ünlü Buluşların Ülkesi
5-Zoologischer Garten Hayvanat Bahçesi
6-Dünyanın En Yüksek Katedrali
7-Yaz Saati Uygulamasını İlk Kullanan Ülke
8-Dünyanın Önde Gelen Kitap Yayıncısı
9-Bol Nobel Ödüllü Ülke
10-Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticilerinden Biri
Üniversite Sayısı Almanya'da 302 Üniversite bulunmaktadır.
Ekonomik Bütçesi Almanya dünyada ekonomik güç olarak 4. sırada yer almaktadır.Otomotiv ve sanayi olarak üretken bir firmadır.Ekonomi bütçesinin %71'ini hizmet sektörü, %28'ini sanayi, %1'ini ise tarım oluşturmaktadır.
Gezilecek Yerler
 • Europa Park Rust
 • Neuschwanstein Şatosu
 • Berlin Duvarı
 • Konstanz Gölü bölgesi
 • Rothenburg ob der Tauber
 • Berlin Brandenburg Kapısı
 • Köln Dom Katedrali
 • İngiliz parkı
 • Zwinger Sarayı
  Kıta Almanya , Avrupa kıtasının kuzeybatısında bulunmaktadır.
  Kültürleri Almanya çok disiplinli ve mükemmeliyetçi bir ülkedir.Çevre korumasına ve çevre temizliğine çok önem verirler hatta çöp atarken uyarı dahi alabilirsiniz.El sıkışmaya önem verirler eli cebinde el sıkışırsanız veya eli cebinde konuşursanız onlar için kabalık etmiş sayılırsınız.
  Tarihi Almanya 1871 yılında kuzeydeki Prusya Krallığı’nın öncülüğünde Almanya milli birliğini sağlayarak Alman İmparatorluğu’nu kurdu. Her iki dünya savaşının da önemli güçlerinden olan Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrıldı. 1990 yılında iki tarafın birleşmesiyle Almanya Federal Cumhuriyeti kuruldu.
  Tatil Günleri · Yeni Yıl (1 Ocak),
  · Paskalya Pazartesisi (28 Mart),
  · İşçi Bayramı (1 Mayıs),
  · Yükseliş Günü (5 Mayıs)
  · Whit Monday (16 Mayıs),
  · Ulusal Birlik Günü (3 Ekim)
  · Noel (25 Aralık)
  · Boxing Day (26 Aralık)
  Coğrafyası
  İklim Almanya nemli bir iklime sahiptir.Yağışsız mevsim genel olarak yoktur.Kış olmasına rağmen nemli olması sizi şaşırtmasın
  Alınacak Hediyelikler Almanyada alınacak bir çok hediyelik eşya olsada orda domuz eti, şarküteri ve bira bulabilirsiniz.Daha fazla şımartmak istiyorsanız bir Mercedes alabilirsiniz.
  Şehirleri Aachen , Augsburg, Bamberg, Berlin , Bernkastel, Bonn, Boppard, Bremen, Cochem, Dortmund, Dresden, Düsseldorf, Flensburg, Frankfurt, Freiburg, Friedrichshafen, Füssen, Hamburg, Hannover, Heidelberg, Kempten, Koblenz, Köln, Konstanz, Leipzig, Lindau, Lübeck, Mannheim, Münih, Münster, Nürnberg, Passau, Potsdam, Regensburg, Romantik Ren Parkuru, Rostock, Rothenburg, Rüdesheim, Speyer, St. Blasien, Stuttgart , Trier , Wiesbaden, Wismar ve Würzburg'dur
  Dini İnanç Almanya'da nüfusun yoğunluğunu Hıristiyanlar oluşturmaktadır.Protestanlar daha çoktur.Hemen arkasından katolik, yahudi ve Müslümanlar takip etmektedir.
  Mutfağı Almanyanın meşhur olan yemeği sosistir genelde domuzdan yapılmış sosisi tercih ederler. Patateste vazgeçilmezleri arasındadır. Sosislinin yanında hazırlanan patatesle yapılmış meşhur yemekleri Currywurst’tur.
  Almanya denince akla gelen içeceklerden bira gelir.Arpa birası ve buğday birası yapmaktadırlar. Tabi birde talıya değinelim fırıncılık ve pastanecilikde burda meşhurdur tatmanız gereken tatlı türüde Black Forest Cake’tir.

  Yorumlar


  Kategoriler: SAĞLIK & YAŞAM, Ülkeler
  .