İlgili Olanlar
A-ferin 30 Kapsül
Puan: 3 Oy:8
A-ferin 30 Kapsül

Adet

Bilgiler Hatalımı ?
İLAÇ BİLGİLERİ
Formülü
Farmakolojik özellikleri
Endikasyonları Soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlarda ortaya çıkan semptomların giderilmesinde kullanılır.
Kontrendikasyonları A-ferin, bileşimindeki maddelerden birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda, karaciğer yetmezliği olanlarda, hipertansiyonlularda, hipertiroidizmde, kapalı-açık glokomlularda ve monoamino oksidaz inhibitörü grubu ilaçları alanlarda kontrendikedir.
Uyarılar/Önlemler Karaciğer ve böbrek fonksiyonları bozuk olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Alkollü içkiler ve sedatif ilaçlarla bir arada alınmamalıdır. Motorlu taşıt araçları kullananlar, motorlu makinelerde çalışanlar, yüksek yerlerde iş görenler ve fazla zihinsel faaliyet gösterenler sedasyon açısından bilgi edinmelidir. Doktor tarafından önerilmedikçe gebe ya da emziren kadınlarda kullanılmamalıdır.
Yan etkiler Allerjik reaksiyonlar, deri döküntüleri, nadiren kan bozuklukları (lökopeni, nötropeni, pansitopeni), bulantı, kusma, kabızlık, uyuşukluk, ağız kuruluğu, konfüzyon, çarpıntı, ellerde titreme, dengesizlik, huzursuzluk, idrar yapma zorluğu, terleme, bradikardi, baş dönmesi, yüz kızarması görülebilir. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.
İlaç etkileşimleri Antihistaminikler alkol ve antidepresanların etkilerinde artmaya yol açabilirken Fenilpropanolamin'in b adrenerjik blokerlerle beraber kullanılması taşikardiye neden olabilir. MAO inhibitörleri antihistaminiklerin antimuskarinik ve merkezi depresan etkileri ile fenilpropanolamin'in vazopressör ve kardiyak stimulan etkilerinde artışa, etki sürelerinde uzamaya neden olabilirler. Birlikte kullanılmamalıdır. Antiepileptikler, barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar, alkol, parasetamol'ün yarı ömrünü uzatabilirler. Antikonvülzanlar ve steroid yapılı oral kontraseptifler uzun süre kullanıldığında karaciğerde enzim indüksiyonu yapabilirler. Buna bağlı olarak parasetamol'ün etkinliğinde azalma görülebilir. Metaklopramid parasetamol absorbsiyonunu hızlandırabilir. Kodein; diğer narkotik analjeziklerin, alkol, genel anesteziklerin, trankilizanların, sedatif-hipnotiklerin, iskelet kas gevşeticilerinin etkilerini arttırıp santral sinir sistemi depresyonuna neden olabilir.
Kullanım şekli ve dozu Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği taktirde; Erişkinlerde: Günde 3 kez 1 kapsül yemeklerden sonra bol su ile alınır. DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ: Doz aşımı durumlarında hasta kusturulur veya mide yıkanır. Destek ve semptomatik tedavi yapılır.
Doz Aşımı ve Tedavisi
İçeriği A-ferin 30 Kapsül
Satış Durumu Yerli, Beşeri bir ilaçtır. Takibi zorunlu olarak satılır. Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.
Barkod Numarası

Yorumlar


.